Podgląd kart

Trzy ciekawe rozszerzenia dla Firefoksa 1.5 – robiące mniej-więcej to samo, ale inaczej.

TabSidebar – wyświetla zrzuty aktualnie otwartych kart w panelu bocznym Firefoksa, pozwala ponadto te karty przeładować, zatrzymać ich ładowanie, odświeżyć i przechodzić wstecz/do przodu.

TabPreview i Tab Expose autorstwa Teda Mielczarka. Pierwsze wyświetla podgląd karty po najechaniu na jej nazwę, drugie zachowuje się jak Expose z Mac OS X – wciskamy F9 i widzimy zrzuty wszystkich kart, kliknięcie na zrzut przechodzi nam do danej karty.

firefox-tabsidebar firefox-tabexpose

A wszystko to dzięki canvas. :)

17 thoughts on “Podgląd kart

 1. Testuje je już od kilku tygodni/miesięcy.

  I moim “faworytem” jest TabSidebar
  – ma wszystkie potrzebne przyciski do “obsługi” kart (łącznie z “przejdź do następnej/poprzedniej strony”),
  – zmieniając szerokość panelu bocznego można pośrednio zmieniać wielkość podglądu/ilość widocznych kart,
  – działa menu kontekstowe kart
  – dość sprawnie odświeżają się podglądy.

  TabPreview chyba było pierwszym z serii, wtedy (chyba coś około DPa2) uznałem to za fajną ciekawostkę – ale dość przydatną, potem jednak stwierdziłem, że “dubluje” mi się to z funkcją przełączania tabów (sorry zakładek ;) ) po najechaniu myszką z TBE lub TabMixPlus – więc po co mi podgląd skoro można zobaczyć “całe” zakładki bez klikania ;)

  Później Shimoda Hiroshi zrobił swoją modyfikację TabPreview – TabCatalog. Wydało mi się to bardziej przydatne, że można wyświetlić podgląd wszystkich kart, ale nic po za kliknięciem nie można było wykonać :(

  Później powstało Viamatic FoXpose – podobne do TabCatalog ale wyświetla podglądy w karcie – ale posiada poważną usterkę, poszczególne podglądy pozycjonuje chyba float:left i gdy długi tytól strony rozciąga podgląd którejś karty to powstają “białe plamy”…

  A o TabeXpose mogę powiedzieć tylko tyle, że zainstalowałem, zobaczyłem i wyinstalowałem…

  Trochę przydługi wpis mi wyszedł ;), więc na koniec dodam, że w profilu z którego korzystam na co dzień, został po testach tylko Tab Sidebar :)
  A tak naprawdę wszystkie te rozszerzenia “uzyskują” swoją przydatność tylko wtedy, gdy jest otwarte kilkanaście kart (lub nawet w kilku rzędach) i nagłówki są tak ściśnięte, że nie widać tytułu strony…

 2. “wszystkie te rozszerzenia “uzyskują? swoją przydatność tylko wtedy, gdy jest otwarte kilkanaście kart (lub nawet w kilku rzędach)” co (przynajmniej w moim przypadku) zdarza się bardzo rzadko…

 3. hmmm, jak znajdę trochę czasu to się chyba portem tego do SM zajmę ;)

 4. I jeszcze Foxpose. Ze skrótem Ctl-Shift-X lub ikonką. Ale to raczej ciekawostka – narysowanie miniaturek pięciu kart zajmuje mu gdzieś koło 2 sekund. Owszem, widać w nich jak się strona ładuje, ale ten czas oczekiwania czyni całość nieużywalnym.

 5. O marcoos, masz popsutego cos w blogu. Wpisalem w pole URI “xmpp:zdzichubg@chrome.pl” to zamieniło na jakieś zupełnie od czapy “http://xmpp/”.

 6. Niekoniecznie zerowa – sam, gdy mam otwartych kilkanaście kart, co zdarza mi się często, i widzę już tylko favicony (albo ich brak), nie wiem co jest na jakiej karcie. TabPreview nieco ułatwia mi sprawę.

 7. może ja jestem jakiś nie tego, ale żaden z przykładów canvas mi po prostu nie działa – ani w oficjalnej wersji firefoksa 1.5, ani w żadnym z ostatnich trunków… co jest?

 8. megaloman:
  $ szklanakula –pytanie=”Czemu megalomanowi canvas nie działa?”
  Inicjalizacja… Proszę czekać…
  Powodem jest to że@#$RDfdf
  Segmentation fault. Core dumped.
  $

  No niestety, zepsuła się… :(

  :)

 9. megaloman: A tak bardziej serio: jeśli to pod Linuksem, to napisz, jaką masz wersję GTK i dlaczego nie 2.8.x. :)

 10. Ja mam takie pytanko czy instnieje rozszerzenie podobne do TabSidebar tyle że wyświetlające miniaturki zakładek..?

 11. It is one of things I can never understand … how people can think that way. It’s so illogical that it can only be based upon moronity.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s