Mikropodsumowania

Najnowsze nightly buildy Firefoksa 2.0a1 (Bon Echo) zawierają nową funkcję związaną z zakładkami – mikropodsumowania.

Mikropodsumowania to alternatywny sposób opisywania zakładek – zamiast tytułu strony, Firefox może pobierać dane z treści strony i stale je aktualizować. Przykładowo, mogą to być np. na bieżąco uaktualniane notowania giełdowe albo informacje o pogodzie.

Mikropodsumowanie

Na wiki.mozilla.org (link powyżej) znajdziecie opis dla programistów (do stworzenia generatora mikropodsumowań wystarczy znajomość XSLT i XPath), ja natomiast przygotowałem dla Was skromną demonstrację mikropodsumowań na bazie notowań giełdowych bankier.pl.

Do przetestowania mikropodsumowań wystarczy dowolny nightly build, a ponieważ Bon Echo tłumaczymy na bieżąco, może to być także najnowsze polskie nightly (Windows, Linux).

8 thoughts on “Mikropodsumowania

 1. rok temu akurat siedziałem nad XPathem i Javą i pisałem program w Javie który robi dokładnie to samo :)
  Musze poprawić kilka głupich błędów które w międzyczasie w nim zauważyłem i gdzieś to upublicznić ;)

 2. programersi ostro wzieli sie do roboty, wreszcie planeta ożyła i jest co aktualizować :D

 3. Zastanawia mnie czy takie rzeczy nie powinny iść do rozszerzeń… Places, Sanitize – okej, to jest przeglądarka… ale takie coś? Nie wiem, nie jestem przekonany.

 4. Czemu? Czy LiveBookmarks też powinny być rozszerzeniem? To w kodzie nie jest duże, bo to tylko odpowiednie wykorzystanie wbudowanych w Gecko mechanizmów, takich jak wspomniane wcześniej XSLT.

  Poza tym, jako rozszerzenie microsummaries nie zdobędą popularności, a chodzi o to, żeby takie Yahoo (czy wspomniany wyżej bankier) używały tego podobnie, jak kanałów RSS i searchpluginów. Taki usummary możesz dołączyć do strony przez tag [link] (analogicznie jak np. RSS), wówczas Firefox je sobie automatycznie wykryje (ale jeszcze nie ;-)).

  Jeśli byłby to rozszerzenie, nikt z "content providers" by tego nie używał.

 5. No kurde, będzie zajebiście :) Czasami, gdy się nudzę zapisuję się do jakiegoś symulatora giełdy. Szukałem rozszerzeń do notowań giełdowych, niestety znalazłem tylko zintegrowane z konkretnymi serwisami.

 6. Pingback: Hash Jogg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s