Hasta la Vista, XP!

Skończył mi się okres używania testowej półrocznej wersji Windows XP Pro x64. I to skończył się niefajnie, bo jeszcze wczoraj ikspek ten wmawiał bezczelnie, że pozostało mi 15 dni tej przyjemności, a tu dzisiaj okienko “Buy a retail version of this product” i chamski reset co godzinę… Zainstalowałem więc betę Visty x64.

Tak prawdę mówiąc, po jednym dniu używania WV, nie odczuwam istotnej różnicy. Poza dwiema wnerwiającymi: GIMP mi się wiesza przy starcie, a Eksplozjator Internetu się uwziął i nie chce przestać być domyślną przeglądarką. Przy czym zarówno Firefox, jak i Opera, też są przekonane, że są domyślnymi…

Poza ww. bugami, Vista jawi mi się jako XP z inną skórką, eye candy (ale novellowski xgl ma fajniejsze! ;-)), wkurzającymi alertami i po raz kolejny wywróconym do góry nogami panelem sterowania. No i sajdbarem z podpatrzonymi w OS X, jak to mówią koledzy operowcy, “widżetami”.

Może zmienię zdanie o WV po paru dniach używania, ale na razie nie jest to dla mnie żadna rewelacja. Bo ileż się można bawić Win+Tab czy fajnie znikającymi okienkami?

Aha, na plus należy zaliczyć to, że instalator nie puszcza już tych propagandowych haseł, znanych z 95-2003, zamiast tego wyświetla jedynie schludne okienko z informacjami o postępie instalacji. Choć może to tylko dlatego, że to beta…

PS. Mój laptop z Turionem64 1.8 GHz, gigsem RAM-u i Radeonem X700 z 256 MB, dostał od Wiśty ocenę “3”, co ma oznaczać, że da się używać, ale jakoś super fajnie nie będzie. No to do ciężkiej cholery, jaki sprzęt trzeba mieć, żeby dostać choćby 4 punkty?

PS 2. Jak widać, używam wciąż testowych i ewaluacyjnych wersji Windows: 2000 Server, Server 2003, XP x64 a teraz Vista beta. To taki mój sposób na legalne używanie Windy bez płacenia Małemu Miękkiemu (nie mówcie mi o MSDN AA, nie mam już do tego cierpliwości). Następny w kolejce powinien być Longhorn Server. ;-)

PS 3. Kurde, Cygwin też nie działa. Katastrofa… Dobrze, że mam SUSE 10.1 na drugiej partycji. :)

25 thoughts on “Hasta la Vista, XP!

 1. hmmm, a propos używania wersji testowych (ewaluacyjnych). O ile mnie pamięć nie myli to w EULA, którą akceptujesz podczas instalacji jest wspomniane, że nie wolno używać tych wersji do pracy. Są one przeznaczone wyłącznie do testowania. Wiem, że granica jest niewyraźna, i że testowanie musi objąć aplikacje, na których się normalnie pracuje. Coś jednak jest narzeczy.
  PS. ja na Viście wytrzymałem 1 dzień
  pozdrawiam

 2. > To taki mój sposób na legalne używanie Windy bez płacenia Małemu Miękkiemu

  Łał, udało Ci się odmówić sprzedawcy wciśnięcia wersji OEM?
  btw. wersja 2000 Professional też była dostępna jako trial, nawet na początku 2000 r. było o nim specjalne wydanie PCWK, właśnie z trialem na CD.

 3. A jaktam nowe sortowanie plików i LiveSearch – działa jak należy? Bo na tym właśnie mi najbardziej zależy.

 4. “(nie mówcie mi o MSDN AA, nie mam już do tego cierpliwości)”
  a co w MSDN AA wymaga cierpliwosci ?
  u mnie na uczelni nie ma z tym problemu na szczescie

 5. u mnie na szczescie tylko trzeba sie raz u (l)admina zarejstrowac a pozniej wszystko sie robi przez strone MSDN AA
  ale wczesniej trzeba bylo latac czesto do admina

 6. Ja tam zatrzymałem się na XP SP2 i jestem z tego powodu zadowolony. Windołza uzywam właściwie do 3 aplikacji: AutoCAD, FL Studio oraz Quake III :) A to dlatego że na lapsie mam zainstalowanego ładnie dopieszczonego Arch Linuxa który śmiga jak złoto. Windołza oczywiście mam legalnego – taki mały gratis do laptopa :P

 7. marcoos: Co Ty mówisz o reinstalowaniu Windows? Posiadam oryginalnego XP Home, do tego używam Avasta i co jakiś czas skanuję dysk programem Windows Defender (ale dałbym radę i bez tego – jeszcze nigdy nic nie wyłapał) i mam włączone automatyczne aktualizacje. Komputer z tym Windows posiadam 3 miesiące i poza jednym restartem kiedy go naprawdę zakatowałem, oraz kilkoma zwisami przy dużym obciążeniu wszystko jest cacy… :P

 8. Wszystko się robi przez MSDN AA, tylko (l)admini wrzucili na serwer spieprzone pliki i twierdzą (odpowiadając na maila z dwumiesięcznym opóźnieniem), że są one poprawne. Cztery razy ściągałem Win XP z AA, cztery razy z tym samym błędem sumy kontrolnej, piąty raz już sobie darowałem. ;-)

 9. A pamięta ktoś aferę z hiszpańskim PC Worldem, gdzie przypadkiem wrzucili na płytę pełną wersję Windows 2000 zamiast triala? Ponoć nakład rozszedł się w dwa dni. :]

 10. Reinstalacja? A po co? Trzeci rok mojemu XP już stuknie wkrótce. Albo i nie, bo zdaje się będę musiał repartycjonować dysk by wygospodarować miejsce na Vistę.

  marcoos – a więc ile zajęła? 15 GB tyle co podobnoż wymaga?

  A propagandowe hasła pewnie się pojawią. We wszystkich betach nigdy ich nie było a potem się pojawiały. Ale wiecie, jak ostatnio czytałem zachwalanie Win 95 podczas instalacji to się pośmiać można było ;-)

 11. U mnie zajęła nieco ponad 10 GB. :P
  Swoją drogą nie wiem jak Ty wytrzymujesz z tymi wersjami 64-bit — ja miałem np. problemy z programami antywirusowymi i sterami do karty TV. Średnio mnie to obeszło, bo Visty potrzebuję tylko do roboty. ;) Ale zassam chyba jeszcze x86.

 12. Nie używam antywirusów. Raz na jakiś czas co najwyżej przeskanuję “skanerem MKS online”, i dowiem się, że nic nie mam.

  Od 1998 r. miałem tylko raz jakieś g*wno, które gazetka pt. “CD Action” dołączyła gratis do jakiejś gry na Cover CD.

 13. >>No to do ciężkiej cholery, jaki sprzęt trzeba mieć, żeby dostać
  >> choćby 4 punkty?
  Ano taki :

  :)

 14. marcoos: w PCWK kiedyś testowano skanery online, wykrywalność była najczęściej na poziomie AFAIK 60-80%.

 15. vear: Testy to testy.

  Najlepszym zabezpieczeniem jest zdrowy rozsądek, nieściąganie wszystkiego co popadnie z eMule, używanie czegoś innego niż OE+IE do “Internetu”.

  Nie widzę natomiast sensu, żeby jakaś kobyła sprawdzała mi każdy plik i zamieniała Turiona w 286. Takie coś przydatne jest tylko dla zupełnych analfabetów komputerowych i paranoików, nieparanoiczni power userzy mogą sobie pozwolić na skanowanie systemu co jakiś czas.

  A już zwłaszcza tacy, jak ja, którzy pod Windows przesiadują może przez 30% ogólnego czasu spędzanego przed komputerem.

 16. Windołza uzywam właściwie do 3 aplikacji: AutoCAD, FL Studio oraz Quake III :)

  :)

  Ale po co Windowsa używać do odpalania Quake3 ? Przecież pod Windowsami gry chodzą ze 10 razy wolniej niż pod Linuksem…

  Oczywiście chodzi mi o gry na OpenGL, bo gry pisane pod DirectX nie chdzą natywnie pod Linuksem, ale można je odpalic po przez cedegę.

 17. choć post sprzed roku to i tak odpowiem :)
  Ja mam to samo z MSDN, też CRC CHeck, ale co 100MB wyłączam downloader i buckupuje plik tymczasowy, jak się wiechnie to przywracam z tego i ciągnie dalej… pozdro

 18. Vista nie działa mi dobrze bo często nie mogę otwierać folderów i pisać w googlach laptop jest jakby zamrożony nawet wyłączyć się nie chce dopiero alt-ctrl-del go zamyka więc myślę że może reinstalka pomoże.Ale DVD recover nie odpala mi i nie wiem co robić ? help

 19. Juz wiem ten probblem powoduje WLAN bo jak wyłączyłem tą usługę to laptop działa ok.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s