Co nowego w Firefoksie 2?

Już wkrótce dostępna będzie pierwsza wersja beta Firefoksa 2, znanego dotychczas pod nazwą kodową Bon Echo. Co w niej nowego? Zapraszam do lektury…

Usprawnienia przeglądania w kartach

Mamy możliwość przywrócenia zamkniętych kart – z poziomu menu “Historia” (dawniej zwanego “Przejdź”):

Undo close tabs

Kiedy otworzymy zbyt wiele kart, pojawią się strzałki po bokach paska kart, pozwalające na przemieszczanie się pośród tego nadmiaru:

Tabs Overflow

Karty mają też teraz własne, osobne przyciski zamykające.

Usprawnienia obsługi kanałów RSS/Atom

Mamy teraz dostępny estetyczny podgląd kanału RSS, możemy także wybrać zewnętrzny lub webowy czytnik, jeśli dla kogoś dynamiczne zakładki to za mało:

rss-viewer1.png rss-viewer-choosefeedviewer1.png

Nowy menedżer dodatków

Rozszerzenia, motywy, pakiety lokalizacyjne – wszystko to dostało zbiorczą nazwę “Dodatki”, połączono też w jedno kilka osobnych okien zarządzających całym tym bałaganem. ;-)

addons-mgr.png

Wprowadzono też obsługę zależności rozszerzeń (np. nie zainstalujemy Platypusa nie mając GreaseMonkey).

Lepsze wtyczki wyszukiwarek

Teraz z obsługą “sugestii” a la Google Suggest (w wersji polskiej na razie tylko dla wtyczki Google):

searchsuggest.png
Ponadto oprócz dotychczasowego formatu wtyczek znanego z jabłuszkowego Sherlocka, Firefox obsługuje też wtyczki w formacie OpenSearch (w tym te używane w IE 7).

Dołożono także okno pozwalające na wygodne zarządzanie wyszukiwarkami (koniec z ręcznym majstrowaniem w katalogu searchplugins):

search-engines-mgr.png

Sprawdzanie pisowni w polach tekstowych

Coś dla wszystkich dysortografów – już teraz nie będziecie mieli wytłumaczenia dla swoich rarzoncyh błenduf. :)

spellcheck1.png

Do Firefoksa dołączony zostanie polski słownik, któremu na naszą prośbę zostały dołożone wymagane przez Mozillę licencje (MPL i LGPL). Bardzo za to dziękujemy Markowi Futredze.

Na razie nie wiadomo, czy słownik znajdzie się ostatecznie w wersji beta 1. Czekamy na decyzję Mozilli. Jeśli nie zdążymy, do bety 1 można będzie bez problemu zainstalować polski słownik pierwotnie przeznaczony dla Thunderbirda.

Ochrona przed phishingiem

Mechanizm znany z rozszerzenia Google Safe Browsing jest teraz dostępny z poziomu Firefoksa. Można wybrać, czy chcemy porównywać adresy stron z listą przechowywaną lokalnie (domyślne ustawienie) lub, jeśli ktoś jest zdecydowany zaufać jakiejś firmie, przesyłanie adresów do serwera firmy sprawdzającej strony pod tym względem (na razie Google, dostępne będą inne).

Można też na szczęście w ogóle to wyłączyć.

antiphish.png

Inne

 • dynamiczne tytuły zakładek (roboczo zwane mikropodsumowaniami) – omówiłem je wcześniej;
 • instalator dla Windows oparty o NSIS – również opisywałem go już jakiś czas temu;
 • poprawki wielu wkurzających błędów;
 • przywracanie sesji po awarii;
 • poprawione okno Opcji/Preferencji (nie w beta 1).

Dla twórców rozszerzeń i witryn internetowych:

OK, na pewno coś mi umknęło, ale myślę, że udało mi się przedstawić najważniejsze rzeczy. Wiele z tych funkcji może na pierwszy rzut oka wydawać się drobiazgami, ale najbardziej je docenicie po dłuższym używaniu.

Dla przypomnienia: zmian w silniku Gecko nie ma wiele; ta wersja, podobnie jak 1.5 opiera się na stabilnym Gecko z linii 1.8. Web developerzy zadowoleni bardziej będą z Firefoksa 3 i Gecko 1.9.

Wydanie pełnej wersji Firefoksa 2 planowane jest obecnie na koniec września 2006.

PS. Zrzuty pochodzą z wczorajszego polskiego nightly builda uruchomionego pod testową wersją SUSE Linux Enterprise Desktop 10 ze środowiskiem Gnome w praktycznie domyślnej konfiguracji.

PS 2. Niektóre serwisy linkujące do tego artykułu podają Wam linki do jakichś dziwnych rzeczy, jakichś “beta 1 RC” itp. albo zwykłych nightly buildów. Zważcie: na chwilę obecną, 9 lipca, godz. 19:08 żadna wersja beta nie została wydana i nie zostanie przez najbliższych kilka dni. Kiedy beta naprawdę wyjdzie, znajdziecie ją na oficjanych stronach Mozilli i na firefox.pl. Nie ufajcie forumowiczom i portalowym komentatorom wprowadzającym Was w błąd.

70 thoughts on “Co nowego w Firefoksie 2?

 1. Lista zmian jest imponująca :)
  Na początku burzyłem się przez ten słownik ale potem gdy zacząłem czytać fora dyskusyjne doszedłem do wniosku, że Fx 2.0

 2. Dodatkowo sądzę, że spsuli przeglądanie w wielu kartach. Komu chce się przewijać paski za pomocą jakiś strzałek? Mogli zgapić rozwiązanie z TabMixPlus – http://tnij.org/f21

  I co z interfejsem? Od bety1 miał się zmienić :>

 3. Mi też nie bardzo się podoba ten nowy overflow kart, nieco ratuje sytuację kółko myszki ( ale najpierw trzeba sobie przypomnieć, że z kółkiem też działa ;) ).
  Idzie (na szczęście) w about:config zmniejszyć minimalny rozmiar etykiety zakładki – browser.tabs.tabMinWidth
  w połączeniu z odpowiednim ustawieniem “znikania” iksów w browser.tabs.tabClipWidth – można uzyskać zadowalający efekt: więcej etykiet, bardziej sensownie się mieści na pasku… :)

 4. “minimalny rozmiar etykiety zakładki” – widać “karta” to złe słowo :D
  Najprawdopodobniej o 03:30 do chodzi do głosy instynkt, który podpowiada, że to coś co wygląda jak zakładka nazywa się “zakładka” ;)

 5. Te usprawnienia interfejsu bardzo mi się podobają, nie mogę się już doczekać (najbardziej czekam na ten znany z Opery kosz tabów). :)

  Martwi mnie tylko dodanie sprawdzania pisowni i filtru antyphishingowego do przeglądarki.

  Powinno to zostać w rozszerzeniach, a instalowane w przeglądarce jak ktoś chce (tak samo jak DOM Inspector wybierany w insalatorze). Liczę w ogóle, że przyszłe Firefoksy będą mieć web-installera i możliwość przeglądania rozszerzeń i doinstalowywania ich z poziomu instalatora / później przeglądarki. W ten sposób Operowcy zaczęliby używać Fx-a :D.

  ;) ;)

 6. Mimo tego, że w Fx 2.0 nie pojawią się tzw. Places, to i tak na liście znajdują się pozycje, które będą bardzo cieszyć użytkowników (“małe a sieszy” :P). Brak “Places” oznacza chyba, że przystopowano trochę i skupiono się na optymalizacji działania przeglądarki (szybkość, pamięciożerność)?

 7. Czemu byłem święcie przekonany, że Places trafią do nas juz w 2.0, a nie w 3.0? No cóż… zawsze się można pobawić na Polu Minowym ;)

 8. Czy moduł sprawdzania pisowni w polach formaularzy potrafi omijać na przykład znaczniki (X)HMTL?

 9. No cóż, spodziewalem sie bardziej rewolucyjnych zmian. Praktycznei wszystkie sposrod wymienionych udoskonaleń można sobie doinstalowac w postaci rozszerzeń z update.mozilla.org… Doceniam jednak wykorzystnie sprawdzania pisowni z poziomu przeglądarki – Bardzo pozyteczna funkcyja :)

 10. »Kiedy otworzymy zbyt wiele kart, pojawią się strzałki po bokach paska kart, pozwalające na przemieszczanie się pośród tego nadmiaru

  Przydałaby się taka opcja w Operze, oj przydałaby się… :)

 11. luo: wieloliniowy pasek kart działa już w Mozilli od chyba Mozilli Suite 1.0 – wystarczy w userChrome.css w profilu wtsawić:
  tabbrowser tabs > hbox { display: block; } ;)

 12. Świetne podsumowanie, dobra robota, marcoos. :)

  Ja ze swojej strony wspomnę jeszcze, że
  – dostępna jest znana z Opery i wielu rozszerzeń możliwość zapamiętywania sesji (otwartych kart) podczas zamykania i przywracania ich po ponownym uruchomieniu. Na razie jest to jedynie ukryta opcja, ale toczą się dyskusje nad wprowadzeniem UI dla niej.

  – widac to na screenie, choć marcoos o tym nie wspomniał: pasek wyszukiwania doczekał się zmiany w rozmieszczeniu przycisków i jest wreszcie przycisk “wyszukaj” (odpowiednik “Idź” z pasku adresu)

  – co bardzo ważne – aż dziw, że nikt jeszcze o tym nie wspomniał – Firefox dwa będzie miał odświeżony wygląd dzięki zupełnie nowemu domyślnemu motywowi.

 13. Wydaje mi się że dzięki rozszerzeniom można uzyskać lepsze efekty:
  np. search bar
  1. Search Engine Ordering – nie trzeba otwierać osobnego okna, żeby zmienić kolejność silników. Po prostu rozwijamy listę, chwytamy i przeciągamy. Można też w osobnym oknie jak ktoś woli. Czy tak jest w nowym f2?
  Polecam też Resize Search Box oraz Search Button – klikając środkowym przyciskiem otwieramy wyniki szukania w nowej karcie.

  2. Toggle Search – jedno pole dla paska adresu i wyszukiwania, gdyby wyrzucili zwalniającą animację było by to używalne. Można pójść dalej, i pasek adresu włączyć do listy rozwijanej paska wyszukiwania. Byłby po prostu na stale bez możliwości usunięcia.

  @radek.kaba: zgadzam się że zakładka to lepsze określenie, we wszystkich innych programach oprócz ff i ie7 używa się nazwy zakładka. Pierwszy interfejs oparty na zakładkach wymyślił Leonardo Da Vinci jakby ktoś nie wiedział.

  Przywracanie Sesji – tutaj świetnie działa Google Sync, mamy możlwość wyklikania które przywrócić

  Przyciski zamknięcia kart i przewijanie kart – to nie jest dla power users, byle dało się łatwo wyłączyć

  Google Suggest – czemu nie pokazuje ilości wyników jak na http://www.google.com/webhp?complete=1&hl=en

 14. IMO strzałki do kart nie sa wygodne. Znam je z Epiphany.
  Ale ja taki zboczony że wolę wiedzieć i widziec co i ile mam pootwierane.

  Sprawdzanie pisownie które znam z Opery jest świetną sprawą (choć mam wrażenie, że tu będzie działało inaczej), kosz kart też. O i można będzie sobie wyszukiwarkami manipulować. Operowe “utwórz wyszukiwarkę” też będzie?
  Czekam niecierpliwie na te zmiany.
  Jeszcze natywne gesty i będzie mi się fajnie pracowało na gołej instalce Fx.
  [złośliwość] Miło, że nagle się okazało, że jednak nie wszystko powinno być wywalone do rozszerzeń i że przeglądarka powinna mieć kilka przydatnych rzeczy na samym starcie.[/złośliwość]

 15. hmm.. na gnome toto nie wyglada za apetycznie O_o

  marcoos, mozesz zrobic screen z zasubskrybowanej juz strony? jestem ciekaw czy wykorzystali podobne rozwiazanie do tego, ktore jest we flocku 0.7.1

 16. rofro:

  1. Search Engine Ordering – nie trzeba otwierać osobnego okna, żeby zmienić kolejność silników. Po prostu rozwijamy listę, chwytamy i przeciągamy. Można też w osobnym oknie jak ktoś woli. Czy tak jest w nowym f2?

  Nie można przeciągać, choć z przypominam sobie podobne RFE. Natomiast okno Menadżera wyszukiwarek ma o wiele więcej funkcji niż tylko zmienianie kolejności, więce tak czy inaczej jest konieczne.

  Polecam też Resize Search Box oraz Search Button – klikając środkowym przyciskiem otwieramy wyniki szukania w nowej karcie.

  To drugie jest już zaimplementowane, to pierwsze może będzie w Fx2, a może nie.

  Przyciski zamknięcia kart i przewijanie kart – to nie jest dla power users, byle dało się łatwo wyłączyć

  Są do tego ukryte opcje w about:config.

  zielsko:

  [złośliwość] Miło, że nagle się okazało, że jednak nie wszystko powinno być wywalone do rozszerzeń i że przeglądarka powinna mieć kilka przydatnych rzeczy na samym starcie.[/złośliwość]

  Uwaga, nawet jeśli powiedziana półżartem, świadczy o tym, że nie rozumiesz filozofii Firefoksa. Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdził, że zestaw funkcji obecnych już w Fx jest wystarczający, optymalny i nic już nie będzie ulepszane. :D Co nie zmienia faktu, że pewne funkcje pozostaną w sferze rozszerzeń, bo z różnych powodów, najczęściej nieprzydatności dla większości użytkowników, tam jest ich miejsce.

 17. Wszystko fajnie, ale nic nie ma na temat pamięciożerności – rozumiem, że tę kwestię pominięto jako mało istotną (?) Pytanie tylko czy 400mb w pamięci to taka mała sprawa. W zasadzie pytanie retoryczne bo jestem przekonany, że Fx będzie bawił się moim ramem już zawsze.

  Z całej tej mieszanki nowych ficzerów, jedyna rzecz która mi się okropnie nie podoba to overflow tabów – jak ja tego szczerze nie nawidzę. Dlaczego do cholery nie zrobicie wierszowania tabów ;-) Macie tam w ekipie designera user-experience? (Toże pytanie retoryczne)

 18. @Ancestor
  Jako użytkownik tegoż od czasów phoenix to pewnie nie rozumiem.
  Ja tylko pije do tłumaczeń niektórych, że Fx jest takie świetny bo goły i IE-like , i że użytkownik nie chce dodatków w przeglądarce bo się gubi. I developezy opery są niekompetentni bo nie wybebeszyli przeglądarki (chcoć to cały zestaw narzędzi) do zera oraz krótkowzroczni bo dodają fjuczery. I innych takich stwierdzeń jak śmiechy z tego że developerzy opery więdzą lepiej czego trzeba użytkownikowi. Dlatego to miała być złośliwość bo teraz się okazało, że dołożenie fajnych dodatków (pociągające za sąbą zwiększenie się ilości opcji, które ponoć straszą użytkowników) jest o.k.

  Nie nie mam nic do tych udogodnień, ale jak to jest, ze jak coś jest w innych przeglądarkach to to jest be, ale jak się to pododaje do Fx i na dobrą sprawę zmienia filozofię, że wszystko jest w add-ons na add-ons są super ale częsć tego powinno być by default to się robi cicho.

 19. Wszystko fajnie, ale nic nie ma na temat pamięciożerności – rozumiem, że tę kwestię pominięto jako mało istotną (?) Pytanie tylko czy 400mb w pamięci to taka mała sprawa. W zasadzie pytanie retoryczne bo jestem przekonany, że Fx będzie bawił się moim ramem już zawsze.

  Naprawiono dużo mniejszych i większych wycieków pamięci.

  Co do zużycia na poziomie setek MB, to prawda jest taka, że nikt jeszcze nie potrafił podać sprawdzonego sposobu na odtworzenie takiego zachowania – po prostu u zdecydowanej większości użytkowników ono nie występuje – więc trudno mówić o jego naprawieniu. Warto pamiętać, że dużo tego typu problemów jest spowodowanych feralnymi rozszerzeniami. Kilka popularnych rozszerzeń było/jest znanych z powodowania wycieków.

 20. PocketKocurek: nie będzie screenshota z zasubskrybowanego kanału, bo je się subskrybuje:
  a) via jakiś webowy czytnik
  b) via zewnętrzny program
  c) via dynamiczne zakładki

  A dyn. zakładki wyglądają, jak wyglądały.

 21. Dlatego to miała być złośliwość bo teraz się okazało, że dołożenie fajnych dodatków (pociągające za sąbą zwiększenie się ilości opcji, które ponoć straszą użytkowników) jest o.k.

  Nie nie mam nic do tych udogodnień, ale jak to jest, ze jak coś jest w innych przeglądarkach to to jest be, ale jak się to pododaje do Fx i na dobrą sprawę zmienia filozofię, że wszystko jest w add-ons na add-ons są super ale częsć tego powinno być by default to się robi cicho.

  Właśnie dlatego twierdzę, że nie rozumiesz tej filozofii. Nie zakłada ona przecież, na miłość boską, że nigdy nie wolno dodawać nowych funkcji, a wszystko ma być w rozszerzeniach. Przecież to absurd. Wizja, wg której tworzony jest Firefox, zakłada jedynie, że przeglądarka powinna być prosta w użyciu i wyglądzie, a zestaw jej funkcji dostosowany do potrzeb większości użytkowników – a tak się składa, że owa większość to nie power users. Mozilla jest po prostu konserwatywna, jeśli chodzi o kryteria wprowadzania nowych funkcji i w pierwszym rzędzie stawia na ulepszanie i dopieszczanie istniejących, podstawowych elementow przeglądarki. Złośliwości, że postępują wbrew sobie, ponieważ dodają coś nowego są chybione. Wbrew temu, co piszesz, nic się “teraz nie okazało”.

 22. @Ancestor

  Ja mam wrażenie, że fx jest jak KDE. Im więcej zasobów tym więcej ich pożera. Mam 2 GB DDR2 i zdarza się, że Firefox zjada 400 MB po 23 godzinach pracy ;) Zazwyczaj, mam mniej więcej 15 rozszerzeń włączonych.

 23. Złośliwości, że postępują wbrew sobie, ponieważ dodają coś nowego są chybione.

  Chybione jest przypisywanie mi intencji nabijania się z dodawania tych funkcji. Ja się tylko zastanawiam co teraz będą pisały niektóre osoby, które głosiły, że w im mniej takich ułatwiających życie dodatków tym lepiej dla ZU bo nie straszy się go czymś czego nie ma w IE i co trzeba skonfigurować ergo łatwiej jest zdobywac użytkowników.
  Ot co.

  Zastanawiam się też czy będzie jakiś odpowiednik kosza na zamknięte karty bo rozpychające się menu może być bolesne – dlatego wolę panel z historią i zakładkami miast tych pozycji w menu.

 24. Zastanawiam się też czy będzie jakiś odpowiednik kosza na zamknięte karty bo rozpychające się menu może być bolesne – dlatego wolę panel z historią i zakładkami miast tych pozycji w menu.

  I tutaj będzie rozszerzenie, dam sobie rękę uciąć. ;)

 25. Dla mnie osobiście zakładki w tak proponowanej formie też są nie do przyjęcia. Też uważam, że TabMixPlus ma to rozwiązane najbardziej poręcznie jak się da. Po co zatem odkrywać na nowo Amerykę i pchać się w coś co nie jest tak na prawdę wygodne? No bo chyba chowanie się zakładek gdzieś za strzałkami i dokopywanie się do nich nie jest wygodne?

 26. Ancestor: kogoś interesuje domyślny theme? Przecież i tak czym prędzej instaluej się Tango, żeby jakoś wyglądało z resztą desktopu :-)

 27. I przypomiała mi się jeszcze jedna rzecz w UI: “zniknięcie” przycisku “Instaluj” w oknie dodatków – po to go wprowadzili, żeby teraz go ukrywać…
  Na szczęście ustawienie “extensions.hideInstallButton” na “false” w about:config – przewraca “normalniejszy” stan.

 28. Tego przycisku nigdy nie było w Fx domyślnie. Rozszerzenia w Fx instaluje się po prostu klikając link na danej stronie.

  Przycisk ten jest dla Sunbirda, Nvu i Thunderbirda, które z oczywistych względów z normalnej strony instalować nie mogą.

 29. Czy w związku z nadejściem nowej wersji Fx’a podjęto jakieś prace mające na celu poprawienie szybkości działania owej przeglądarki? Patrząc na K-Meleona i Operę wygląda na to, że wymagania Firefoksa co do pamięci mogłyby być niższe. Wielu szarych użytkowników zniechęca się do Firefoksa właśnie po ujrzeniu prędkości jego działania.

  Czy nowy domyślny motyw będzie się bardzo różnił od obecnego? Można gdzieś zobaczyć próbkę jego ‘możliwości wizualnych’? ;-)

  Wszystkie zmiany w Fx’ie 2.0 wydają się być bardzo fajne. Nie mogę się doczekać premiery. :-) Szkoda, że trochę się opóźniła. :-(

 30. @zielsko: search engine ordering daję taką opcję, że klikasz na pole wyszukiwania na jakiejś stronie i możesz je dodać do search bar

  @radek.kaba: zawsze można przeciągnąć plik z rozszerzeniem na okno rozszerzeń, tak robiłem bo też nie wiedzialem gdzie jest przycisk install

  BTW, już znalazłem opis jak usunąć przewijanie tabów i close button:\http://tech.cybernetnews.com/2006/07/09/how-to-tweak-firefox-20-beta-1/

 31. @zielsko: Operowe “utwórz wyszukiwarkę” jest co najmniej od Fx 1.0, tylko, że Opera ten mechanizm trochę ulepszyła.

 32. @Św. Edek
  :) a przepraszam, ale ja nie mówię o wtyczkach wyszukiwarek, a rozwiązanie dodaj słowo kluczowe i wsadź link do zakładek to nie jest dokładnie to samo co dodaj wyszukiwarkę do paska+dodaj skrót i ew. uczyń domyślną.

 33. Dalej podtrzymuję, że Opera tylko ulepszyła rozwiązanie z Fx i w dodatku zrobiła to sensownie.

 34. Ponieważ dzisiaj wylądowała poprawka ustawiająca domyślne parametry:
  browser.tabs.tabClipWidth na 140px
  i browser.tabs.tabMinWidth na 60px
  – czyli tylko o 10px różnicy od “moich” ustawień,
  Odwołuję wszystko, co poprzednio napisałem o złym overflow tabów… ;)

  @rofro, tego przycisku nie ma teraz tam nie dlatego, że mozna sobie przeciągnąć .xpi do okna rozszerzeń (a także okna przeglądarki lub menu Plik -> Otwórz plik…) – ale żeby zmusić ludziska do pobierania rozszerzeń z AMO…

 35. Dwie uwagi:
  “Można też na szczęście w ogóle to wyłączyć.”
  Co jest szczęśliwego w możliwości wyłączenia zabezpieczenia przed phishingiem? :/

  “Kiedy otworzymy zbyt wiele kart, pojawią się strzałki po bokach paska kart”
  Czy umieszczenie ich po przeciwległych stronach paska jest szczęśliwym posunięciem? Jeśli przewinę nieco zbyt daleko, powrót wymaga przejechania kursorem na przeciwległy bok ekranu i kliknięcie. Niezbyt to użyteczne w tej postaci (choć zgadzam się, że przewijanie jako takie jest niezbędne).

  Pozdrawiam :)

 36. “Kiedy otworzymy zbyt wiele kart, pojawią się strzałki po bokach paska kart, pozwalające na przemieszczanie się pośród tego nadmiaru:”

  A to da się wyłączyć?
  Ja chce normalne.

 37. Zajmują się pierdołami zamiast poprawić wydajność. Ja z FF zrezygnowałem na rzecz Seamonkey (a ten sam silnik przecież), po pół godzinie testów wydajności (renderowania!) – drugie miejsce zajął Konqueror, później były Mozilla (z Mozilla Suite), Opera, IE odpalony przez Wine i dopiero na samym końcu FF. Ktoś zapyta pewnie, jakie mam rozszerzenia – odpowiem: takie, których nie mogę aktywować tylko wtedy, gdy są potrzebne. Zrobiliby porządny engine do rozszerzeń, to by była przyjemniejsza, a tak to człowiek musi sobie ‘żałować’ jakiegoś bajeru, bo na codzień spowolni mu przeglądanie.
  Osobna sprawa to Gecko 1.8 – zróbcie z niego wydruk do postscriptu, przekonwertujcie na PDF-a i znajdźcie w nim tekst (acrobatem czy xpdfem). Czemu robią sieczkę w miesce czegoś, co w 1.7 działało poprawnie?
  Przez takie podejście dziś używam FF (tu mam rozszerzenia), Seamonkey (na codzień, z samą Javą, brakuje autoscrolla), Mozilli (tu mam Javę, Flasha i możliwość drukowania do normalnego postscriptu), Konquerora (tu mogę oglądać mms i szybko renderuje strony, ale mało konfigurowalny, choć część można zmienić grzebiąc w plikach), Opery (na słabiutkim laptopie jest jedyną używalną), Galeona (nie gada do rodziców w po chińsku) i elinksa (jedyny niezastąpiony).

 38. 1. Wolę ugniecione karty niż strzałki ;-) Będzie się dało przełączyć? Pewnie tak, w about:config… ne?
  2. Takie przywracanie tabów to ja już mam w rozszerzeniu SnapBackTab. Powinno być w postaci ikonki, która wyświetla listę, a nie żebym musiał łazić po drzewie menu… To tak jak szukanie programów w Menu Start.
  3. Zapamiętywanie sesji domyślnie się przyda. Mam co prawda SessionSaver, ale kupa osób to lenie ostatnie i nie chce im się rozszerzeń instalować… :-)

 39. Ad 1.

  Da się wyłączyć – czytaj wyżej.

  Ale nie ma sensu wyłączać. Jeśli otworzysz np. 100 kart, to do części z nich bez tych strzałek dostępu miał nie będziesz. Lepiej więc ustalić sobie odpowiednio mały rozmiar karty, przy którym mają się pojawiać strzałki.

 40. natomiast pomoc to napewno stara zostala czyli z ff 1.5 :) ale to w koncu tylko beta jest wiec sie nie czepiam :P

 41. Ktoś zapyta pewnie, jakie mam rozszerzenia – odpowiem: takie, których nie mogę aktywować tylko wtedy, gdy są potrzebne. Zrobiliby porządny engine do rozszerzeń, to by była przyjemniejsza, a tak to człowiek musi sobie ‘żałować’ jakiegoś bajeru, bo na codzień spowolni mu przeglądanie.

  Nie ma czegos takiego, jak engine do rozszerzeń. Rozszerzenia są tworzone w tej samej technologii, co Fx oraz SM: XUL + JavaScript. Jeśli spowalniają tak drastycznie, to jest to wina kiepskiego rozszerzenia przede wszystkim, a nie samej technologii pisania rozszerzeń. Nie masz więc racji tak się złoszcząc.
  Dziwne, że Tobie aż tak spowalnia renderowanie. Dłuższy czas startu programu, to zrozumiałe i typowe, ale choć używam wielu rozszerzeń, to nie ma to zauważalnego wpływu na czas ładowania się stron. Jakich rozszerzeń używasz?

  Osobna sprawa to Gecko 1.8 – zróbcie z niego wydruk do postscriptu, przekonwertujcie na PDF-a i znajdźcie w nim tekst (acrobatem czy xpdfem). Czemu robią sieczkę w miesce czegoś, co w 1.7 działało poprawnie?
  Przez takie podejście dziś używam FF (tu mam rozszerzenia), Seamonkey (na codzień, z samą Javą, brakuje autoscrolla), Mozilli (tu mam Javę, Flasha i możliwość drukowania do normalnego postscriptu), Konquerora (tu mogę oglądać mms i szybko renderuje strony, ale mało konfigurowalny, choć część można zmienić grzebiąc w plikach), Opery (na słabiutkim laptopie jest jedyną używalną), Galeona (nie gada do rodziców w po chińsku) i elinksa (jedyny niezastąpiony).

 42. Ups, ostatnie dwa akapity przez pomyłkę mi się wkradły z postu gtr’a .

 43. Co do sprawdzania pisowni… od jakiegoś czasu bawię się bon echo a3 a teraz wskoczyłem na rc3 do bety. No i mam mały problem – męczę instalację słownika polskiego… męczę….. i nic… nie idzie… coś tam wrzuca… ale nic nie psrawdza….

 44. Po rezygnacji z places nie ma żadnego powodu dla którego miałbym zmienić wersję firefoxa na dwójkę. Wszystko co jest proponowane mam w ext.
  Edycji silników wyszukiwarek można dokonać grzebiąc sobie w plikach. Może to i trochę mozolne, ale proste dla klikologa z kilkumiesięcznym doświadczeniem a robi się przecież tylko raz dla jednego silnika.
  Nie ufam obcym a google to dla mnie obcy ludzie, więc czemu mają wiedzieć jakie strony odwiedzam? Żadnych sync nie używam, bo okaże się, że (jak to miało miejsce w Chinach) to co robię w internecie nie spodoba się zarządcom kraju i google mnie wyda, a przywracanie sesji ma choćby Session Manager.
  Tabbed browsing wszyscy którzy chcą znają z TabMixPlus. Jedyne co tak naprawde mogłoby mnie interesować, to zabezpieczenie przed phishingiem, ale to moim zdaniem za mało żeby ff dostał numerek 2.

 45. dzbuk: Google będzie wiedziało co oglądasz, tylko jeśli na to pozwolisz. W domyślnych ustawieniach od Google pobierana jest lista podejrzanych stron, z którą odwiedzane strony są porównywane lokalnie, u Ciebie.

  Ostatnie zdanie Twojego komentarza jest dość śmieszne. Najpierw skreśliłeś wszystkie funkcje poza jedną, by napisać, że jedna funkcja to za mało na numer 2. :)

 46. @marcoos: przy okazji – ten komunikat co się pojawia przy zmianie ustawień na bazę google, jest chyba zbyt skomplikowany i pogmatwany. Watpliwe aby jakikolwiek ZU to zrozumiał i dowiedział się czy to, że każdy adres i ciacho jest wysyłany do google, jest dla niego bezpieczne, czy nie – o ile zrozumie że chodzi właśnie o przesyłanie adresów do google ;)

  ps.
  Mam ciemny motyw, a co za tym idzie jasne literki, u Ciebie textarea przy focus i hover zmienia tło na żółtawe i jasnoszarych literek prawię nie widzę…

 47. Ten komunikat jest tymczasowy i zostanie zastąpiony czymś innym w beta 2. Musiał być dołączony, żeby Mozilli nikt nie pozwał do sądu, a w USA pozywają za dosłownie wszystko. ;-)

  Co do “ps” – nic na to nie poradzę.

 48. Czy wie ktos moze, czy w wersji 2 jest mozliwosc powrotu
  do zamykania aktywnej karty jednym przyciskiem po prawej
  stronie (a nie dla kazdej karty osobny przycisk) tak jak to bylo w
  serii 1.x firefoxa ?

 49. Mnie na razie najbardziej wkurza różnica w wyszukiwaniu przez “/” (Szybko znajdź) i “Ctrl+F” (Znajdź). Komu przeszkadzał pełen interfejs wyszukiwania przy wyszukiwaniu po slashu?

 50. > Aby przywrócić normalne ustawienia zakładek:
  > browser.tabs.closeButtons 3

  ok, działa :-)

  > browser.tabs.tabClipWidth 0
  > browser.tabs.tabMinWidth 0

  a tych nie zmieniałem i mam w nich oryginalne wartości:
  browser.tabs.tabClipWidth 140
  browser.tabs.tabMinWidth 60

  zmienić to też koniecznie, co to daje?

 51. Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem…

  tabClip, tabMin – jeśli wyzerujesz i otworzysz 100 kart w jednym oknie, to się do części z nich nie dostaniesz (tak jak w 1.5).

 52. no to kto ma czytać ze zrozumieniem, ja czy ten kto podał aby wyzerować? ;-)

 53. czy do “Ostatnio zamknięte karty” można dostać się przez skrót, np. Ctrl+Alt+Z ?
  i czy można też przestawić “Wstecz”, “Do przodu” na Z,X ?

 54. > tabClip, tabMin – jeśli wyzerujesz i otworzysz 100 kart w > jednym oknie, to się do części z nich nie dostaniesz (tak > jak w 1.5).

  Jak mi klawiaturę zabiorą to na pewno się nie dostanę, póki co nie było i nie ma z tym problemu. Kawiaturą można z 10 i więcej razy szybciej przeskoczyć 50 zakładek niż myszą, klikając w te strzałki. Nie ładnie tak sugerować, że ludzie nie rozumieją. :) Zresztą nawet przy zerowych wartościach te strzałki się włączą. Minimalna szerokość taba to szerokość favikonki, czy jak to sie tam nazywa.

 55. > Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem…

  > tabClip, tabMin – jeśli wyzerujesz i otworzysz 100 kart w > jednym oknie, to się do części z nich nie dostaniesz (tak > jak w 1.5).

  Zanim się zasugeruje, że ktoś nie rozumie, to należy się dokładnie zapoznać z programem,. Nie było i nie ma problemu z przełączaniem się na schowane zakładki. Kawiaturą można dużo szybciej przeskakiwć na schowane zakładki niż myszą

 56. Mam pytanie czy jest jakas wersja wtyczki TabMix Plus ktora dziala z wersja 2.0b1

 57. Jak dla mnie 2.0 jest naprawdę OK. Szkoda tylko że tak wiele rzeczy wbudowali, a mogliby dostarczyć jako fabrycznie zainstalowane pluginy, które można odinstalować jak się komuś nie podobają. Tak więc jeszcze raz. Lepiej aby wbudowanie w przeglądarkę danej opcji było dostarczane jako domyślnie instalowane rozszerzenie, z ewentualną możliwością odhaczenia w procesie instalacji.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s