AviaryPL częścią Układu

Uruchamiając “techblog” obiecałem sobie, że nie będzie tu słowa o polityce. Tymczasem polityka sama dogoniła przewodni temat tego bloga.

Na forum MozillaPL.org pojawił się wątek pt. “Wyborcza w RSS“, w którym zdemaskowano nas jako członków lewackiego spisku, mającego na celu indoktrynację użytkowników “propagandą GW”, bo domyślny, przykładowy kanał RSS w polskim Firefoksie od wersji 1.5 to kanał RSS portalu gazeta.pl. Nawet wyciągnięto z otchłani jakąś moją stronę na starej wiki, na której w dziale “pozamozillowo” przyznałem się do zbrodni, jaką w IV Rzeczypospolitej jest posiadanie poglądów centrowo-lewicowych. Zaznaczę, że w AviaryPL te poglądy są raczej w mniejszości.

Ale zacznijmy od początku.

W Firefoksie 1.0 wprowadzono prosty czytnik RSS/Atom w postaci tzw. dynamicznych zakładek, tj. zakładek, których zawartość jest aktualizowana na bieżąco z danego kanału RSS. W wersji angielskiej są to wiadomości BBC. Tak samo zrobiliśmy w polskiej lokalizacji, dołączając, po konsultacji z przedstawicielem BBC World Service, wiadomości polskiej sekcji BBC.
Tuż przed wydaniem Firefoksa 1.5 zaskoczyła nas wiadomość, że polska sekcja BBC zostanie zlikwidowana, praktycznie z dnia na dzień. Musieliśmy szybko znaleźć inny wartościowy, na bieżąco aktualizowany serwis z wiadomościami RSS, który zastąpiłby BBC Polska w nowej wersji.

Znaleźliśmy wówczas trzy: gazeta.pl, “Rzeczpospolitą” i TVP.

Warto zaznaczyć, że Mozilla Corp. nakłada na nas ograniczenie: może być tylko jeden kanał – to ma być demonstracja funkcji “dynamicznych zakładek”, a nie katalog kanałów RSS.
Dlatego odpadła TVP, która nie miała wspólnego kanału dla wiadomości krajowych i zagranicznych. Pozostała nam więc wtedy do wyboru “Rzeczpospolita” i gazeta.pl.

“Rzeczpospolita” odpadła z przyczyn technicznych. O ile w wersji papierowej dziennik ten jest technicznie znakomity, o tyle jej serwis internetowy pozostawia, delikatnie mówiąc, wiele do życzenia. Kanał RSS “Rz” prowadzi do bardzo krótkich, jednoakapitowych artykulików (przykład). Artykułów tych jest też dość mało w porównaniu z portalem Agory.

Została więc tylko gazeta.pl, portal największego w Polsce dziennika, i ten właśnie kanał RSS znalazł się domyślnie w Firefoksie.

Kontrowersji wokół kanału RSS uniknąć się po prostu nie da. Dla kogoś “Rzeczpospolita” będzie “centrowa”, choć obiektywnie rzecz biorąc jest to typowy dziennik neokonserwatywny, dla kogoś “Wyborcza” będzie organem zgniłego lewactwa i Układu (oraz Wiadomych Sił z cyklistami włącznie), a dla kogoś innego “szczekaczką imperialistycznego neoliberalizmu i wielkiego kapitału”. Każdy wybór, którego dokonamy, spowoduje, że ktoś będzie niezadowolony.

Uznaliśmy zatem, że możemy zastosować podobne zasady jak te, które stosujemy przy domyślnie dołączonych wyszukiwarkach: popularność plus przyjazność wobec Firefoksa. Przez “przyjazność wobec Firefoksa” rozumiemy dostępność wszystkich zasobów danej witryny w tej przeglądarce. Dlatego np. Onet, którego znaczna część wprost wymaga IE działającego pod Windows, z tych względów odpada.

“Wyborcza” jest najpopularniejszym dziennikiem w Polsce nie będącym tabloidem, jest też jedynym dziennikiem z trzech najważniejszych (“Wyborcza”, “Rzeczpospolita”, “Dziennik”) posiadającym sensowny kanał RSS i używalną stronę internetową. Ponadto gazeta.pl to nie tylko “GW”. Wśród wiadomości pojawiających się w portalu Gazety są też te przygotowane przez IAR, jak i przedruki co ważniejszych tekstów z “Rz”.

Dlatego też właśnie kanał RSS gazeta.pl jest domyślnie w Firefoksie. Niezależnie od moich poglądów, które często są zupełnie inne od tych prezentowanych przez dziennik Agory. Niezależnie od poglądów gandalfa, który częściej się z nimi zgadza. Niezależnie od poglądów Wojciecha, który częściej się z nimi nie zgadza. Niezależnie od… itd.

Jeśli komuś bardziej odpowiada “Trybuna”, “Nasz Dziennik” albo najnowsze informacje z pis.org.pl, czy coś jeszcze innego, może zakładkę “Aktualności” po prostu usunąć dwoma kliknięciami i dołożyć kanał innego serwisu. I może dołożyć tyle kanałów, ile chce. Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza, nikt nikomu tu niczego nie zabrania ani nie uniemożliwia.

Nie podoba Ci się Google jako domyślna wyszukiwarka? Wywal ją, wrzuć Vivisimo albo Szukacza. Nie podoba Ci się domyślna skórka Firefoksa? Zmień ją sobie na inną. Nie podoba ci się gazeta.pl jako źródło informacji? Usuń ją i wstaw, co chcesz. Zajmie Ci to mniej czasu, niż marudzenie na forum, że Google, Pinstripe/Radiant Core i Wyborcza Ci nie odpowiadają i są wcieleniem wszelkiego Zła.

46 thoughts on “AviaryPL częścią Układu

 1. Jak RSS zdobędzie większą popularność, serwisy same zacznąć zgłaszać się do Mozilli i licytować pieniędzmi aby to ich feed znalazł się w domyślnej instalacji. Taka sytuacja już ma miejsce z domyślną wyszukiwarką.

 2. smu: otrzymalismy wiecej ofert finansowych od serwisow chcacych znalezc sie w domyslnym Firefoksie PL niz bys sobie wyobrazal. Odrzucilismy wszystkie :)

 3. Dulek: Narzekają. Żeby jeszcze tak jak na forum… Za to drogą mailową dostajemy coś jakiś czas narzekania o podobnym przesłaniu, ale wyrażające się bardziej bezpośrednio (o żydowskich antypolskich mediach itp.).

  Jakiś jeden nasz rodak zobaczył na firewallu, że Firefox łączy mu się z gazeta.pl (ano łączy się, bo ściąga te cholerne RSS-y), więc uznał, że Fx jest narzędziem, przez które szpiegują go Żydzi itd.

 4. Paranoja, głupota ludzka nie ma granic:/ Tak jak napisałeś, jeśli się komuś RSS Gazety Wyborczej nie podoba to w 5s można go usunąć zamiast bić pianę i szukać wrogów obecnego (pożałowania godnego) układu rządzącego:/ Gazeta Wyborcza (bez względu na to czy to się komuś podoba czy nie) jest jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów w tym kraju i jedynym polskim dziennikiem szerzej znanym za granicą.

 5. Odkąd udzielam się na forum, tak niedorzecznego posta jeszcze nie widziałem. A wgłębiając się w dyskusję można jednoznacznie stwierdzić, że autor wątku nie przyjmuje do wiadomości żadnych argumentów, bądź też nie potrafi czytać ze zrozumieniem ;)

 6. Czy nie można dodać opcji w instalatorze, która pyta o preferencje polityczne/inne użytkownika, i na podstawia odpowiedzi instaluje odpowiedni kanał RSS ;)

 7. Mimo absurdalności wielu tez wygłaszanych przez przeciwników Wyborczej temat wydaje mi się jednak poważny. To nie do końca jest tak, że wystarczy 5s i kanał RSS zostanie usunięty bo zdecydowana większość użytkowników Firefoksa nie zmienia domyślnych ustawień. Gdyby to było takie proste, to nie trzeba by dawać żadnych domyślnych kanałów gdyż użytkownicy sami by sobie je dodawali. Zainteresowanie ze strony firm, o którym napisał Gandalf najlepiej świadczy o tym jak ważne jest znalezienie się feeda w domyślnej instalacji.
  Dla wielu Polaków, czy nam się to podoba czy nie, Gazeta Wyborcza to siedlisko zła i kłamstwa, tak jak dla niektórych Trybuna..
  Może warto by było przedstawić jeszcze bardziej jasne reguły dodawania RSS. Potrafię wyobrazić sobie sytuację, gdy na czele ekipy zespołu lokalizacyjnego stanie osoba powiązana z Młodzieżą Wszechpolską i ustawi w domyślnej lokalizacji RSS serwisu Radia Maryja tłumacząc, że to najpopularniejsze radio w Polsce, prezentuje poglądy 99% Polaków katolików i ma poparcie władz IV RP..
  Może jako domyślne wystarczyły by kanały RSS z Mozilli? Czy plusy jakie wynikają z umieszczenia przykładowego kanału informacyjnego równoważą podważenie zaufania do twórców przeglądarki?
  W miarę wzrostu popularności Firefoksa różnych zarzutów może pojawiać się więcej, a szkoda skupiać się na takich błachostkach zamiast na rozwoju tej świetnej przeglądarki.

 8. smu: Będę sie upierał, że wystarczy 5s i kanał RSS usunięty. Kiedy mi coś nie odpowiada, a mogę się tego pozbyć, to się pozbywam! Ludzie którzy nie usuwają tego kanału z Firefoxa, mimo że im się nie podoba jego obecność są… dziwni i ja nie rozumiem takiego podejścia:/

 9. dobrze ze w operze nie ma domyslnych kanalow RSS ;)
  ale jak tak czytam informacje z kraju a jeszcze takie absurdalne informacje to az mi sie nie chce wracac do Polski

 10. smu: “Może jako domyślne wystarczyły by kanały RSS z Mozilli?”
  Tzn. jakie? Devnews? To ma być przykład czegoś użytecznego dla zwykłego użytkownika, którego naprawdę nie obchodzi to, że jutro jest dzień testów Sunbirda (o jakże złowrogim skrócie nazwy “Sb” ;-)).

 11. >smu: W miarę wzrostu popularności Firefoksa różnych zarzutów może pojawiać się więcej, a szkoda skupiać się na takich błachostkach zamiast na rozwoju tej świetnej przeglądarki.

  Coś w tym może być. A ponieważ Ancestor prosił o konkrety, a potem zamknął wątek (słusznie zresztą) to tu konkretnie zaproponuję wiadomosci.wp.pl. Taka propozycja chyba nie padła w komentarzach do błędu http://bugs.aviary.pl/show_bug.cgi?id=722. Technicznie chyba nie ma problemu, a Wirtualna nie powoduje takich emocji jak Wyborcza.

 12. W takim razie może np. WP albo Onet? Tu raczej niema opinii, a są suche fakty. Może czasem ‘dziwne’, ale chyba raczej neutralne.

 13. zx: Onet jest wielbicielem IE i nie wykazuje w żaden sposób aby chciał to zrobić. Ile stron Onetu nie działa w Fx – oj sporo. WP już lepiej z tym sobie radzi, lecz także mają kilka bubli, wg mnie ani to ani to nie nadaje się.

 14. Trzeba utworzyć nowy dział w Szkole na MozillaPL.org: “Dla pierdolonych politycznych malkontentów” i któtkie filmiki jak coś usunąć i dodać w domyślnej konfiguracji. ;)

 15. Marcoos przestań udawać, BEZ DWÓCH ZDAŃ gazeta.pl uważana za medium o “ukierunkowanej” obiektywności. Moim skromnym zdaniem słusznie. Równie dobrze mógłbyś dać Nasz Dziennik. Jest mnóstwo mniej kontrowersyjnych serwisów informacyjnych, wybór GW jednoznacznie wskazuje na celowe działanie.

  A to, że piszecie o Żydach – stajecie się jak wasi znienawidzeni Kaczyńscy. Tak jak oni (wg was) podciągają wszystko od óqat, tak wy (już de facto) podciągacie wszystko pod Żydów.

 16. Jest jedno wyjście.
  Każda partia i każde Towarzystwo Wzajemnej Adoracji musi wydawać własną wersję Firefoksa…

 17. Radek: z tym to chyba nie ma problemu w końcu OS..
  Sęk w tym że wcale nie chcą, chcą wykorzystać cudzą pracę do własnych celów – i mają wszystko gdzieś, ma być tak a nie inaczej, wersja Firefoksa ma być tylko jedna – ta poprawna i najwłaściwsza w ich mniemaniu..

  Dobrze że nie postulują zmiany ikony na właściwszą lub motywu na pasiasty.

 18. Ja tam Wyborczej nie czytam. Nawet nie chodzi o “zgnile lewactwo”, tylko o fakt, ze jak gazeta nie potrafi – albo nie chce – oddzielic w newsach czesci informacyjnej od komentarza, to na nia nie dam zlamanego grosza bez wzgledu na to jaka za nia stoi ideologia. Tym niemniej naprawde dziwia mnie ldziska, ktorym to wadzi w Firefoksie. Ja swoje zakladki gazetowe usunalem trzema kliknieciami – u innych to tez chyba dziala.
  BTW – ale jak Dziennik bedzie mial wiekszy naklad niz Wybiorcza, to licze, ze wymienicie zakladki :)

 19. GazWyb nie oddziela treści informacyjnej od komentarza? Nie czytam papierowej GW codziennie, raczej jakieś dwa-trzy razy w miesiącu, ale zawszewydawało mi się, że komentarze są w osobnej ramce i chyba inną czcionką. Na stronach gazeta.pl komentarze są przenoszone zwykle na osobne strony.

  Tak więc z moich obserwacji wynika, że teksty o nieoddzielaniu komentarzy od części informacyjnej w GW, to jakaś ‘urban legend’.

  Możliwe jednak, że Układ jest tak wszechpotężny, że ma agentów nawet w kioskach, którzy sprzedają mi specjalną, spreparowaną wersję GW, żebym żył w błędzie i, jak to zwą galboidalni, “Michniksie”.

 20. Nieoddzielanie faktow od komentarzy jest subtelne, wiec czasami nie da sie tego wychwycic od razu. Przeciez taki wytrawny czytelnik jak ty powinien to zauwazyc ;)

 21. Zaden mit, jakbym mial pod reka, to bym udowodnil :)

  Zreszta chyba nawet Stasinski (albo Pacewicz, ciagle mi sie myla) stwierdzil, ze Wybiorcza czasami w czesci informacyjnej zawiera pewne elementy subiektywnego komentarza, bo oni juz tacy sa emocjonalni jak chodzi o Polske, bla, bla, bla, bla, nam nie jest wszystko jedno, bla, bla, bla…

  Moim zdaniem jak ktos chce przeczytac Wybiorcza, to powinien siegnac po Rzepe. Od jakiegos czasu pisze mniej wiecej to samo co Wybiorcza, ale warsztatowo jest lepsza. Trzeba sie tylko przyzwyczaic do formatu radzieckich kajetow.

  Natomiast “Nasz Dzennik” podbil moje serce, gdy zapodal taka oto wkladke:

  Click to access woz.pdf


  Macie to w innych pismach? :P

 22. Uhm.. a moze zamiast newsow Wyborczej (nie zebym nie lubil, wrecz przeciwnie) dac kanal Wykopu :P?

 23. nie no, ja czytam wiadomości onetu w foxie i jakoś nie odczuwam żadnych niedogodności, a obrażanie się na onet za kilka activexowych serwisów jest trochę śmieszne

 24. To nie jest “obrażanie” się. Z dwóch portali, które oferują podobne usługi, ale jeden udostępnia Firefoksowi wszystko, a drugi – 80 czy nawet 90%, naturalne jest, że wybieramy ten pierwszy.

 25. Czy braliscie pod uwage WikiNews?
  Z pewnoscia jest to bardziej przyjazne niz strony GW z zaslaniajacymi tresc reklamami na caly ekran. Mogloby tez dac niezlego kopa WikiNews, ktorego potrzebuje?

 26. mf: Z WikiNews, które ma w porywach 5 artykułów dziennie (częściej 2-3)? Czy uważasz to za poważną propozycję?

 27. WikiNews uwazam za powazna propozycje. Nie zabija moze NA RAZIE jakoscia, ale:
  1. To ma byc tylko przyklad dzialania kanalu, a nie bardzo wazne zrodlo informacji, na ktorym beda polegac miliony
  2. Nie od razu Krakow zbudowano. Na poczatku nabijano sie tez z Wikipedi, ze zawiera mase bledow, kazdy moze dopisac dowolna bzdure itp. itd.
  3. Zmiana WikiNews (czy raczej dodanie) na inne zrodlo (chociazby Gazete) bedzie dobrym cwiczeniem dla uzytkownika ;-)

 28. mozna by zrobic cos w stylu “planety mozilla”, z newsami z polski i swiata :D

 29. No i wydało się — jestem częścią Układu, bo przeglądarka dla Wyborczej to była moja propozycja. Po prostu przerąbane… :)

  A co do Polskiej Sekcji BBC — do tego ludzie też by się przyczepiali. Bo BBC nie jest polskie. Bo nie ma tam peanów pod adresem aktualnie rządzących (niezależnie od ich opcji). No i najważniejszy powód — bo tak.

 30. ktoś musiał być nieźle trzepnięty, przecież gazeta.pl to jedyny portal informacyjny ktory jest na poziomie i zamieszcza full teksty a nie skroty jak rzepa.

  wikinews polskie jest conajwyzej ciekawostka bo z serwisem newsowym nic nie ma wspolnego.

  zawsze sie znajdzie jakis borsuk ktory ma za duzo czasu i zamiast pracowac bedzie weszyl spisek.

 31. Sprawa domyślnego kanału RSS to nie jest tylko „możesz w pięć sekund sobie wyłączyć”. Kto będzie chciał, to sobie wyłączy (ja np. tego … brukowca nie mam od dawna), ale nie w tym rzecz. Domyślny kanał RSS będzie używany przez wielu użytkowników niezaznajomionych bliżej z polityką, a jeśli tym kanałem będzie witryna znana z forsowania jednej jedynie słusznej opcji ideologicznej, to siłą rzeczy ci użytkownicy mogą podlegać jakiejśtam indoktrynacji. Dlatego AviaryPL wstawiając RSS gazeta.pl, chcąc nie chcąc, opowiedziało się po jednej ze stron sporu politycznego. Jak komuś to mimo wszystko zwisa, to bardzo dobrze – ale niech siedzi cicho i da się wypowiadać tym, którym w tym temacie nie jest wszystko jedno. :)

  Oczywiście nie ma czegoś takiego, jak obiektywne serwisy, ale można pisać mniej lub bardziej rzetelnie, mniej lub bardziej pluralistycznie. „GW” wyznaje akurat jedną słuszną ideologię i pisze teksty tendencyjnie, a taki np. „Dziennik”, który niedługo ma wystartować z serwisem internetowym, przynajmniej w doborze komentatorów reprezentuje względny pluralizm.

  Inna sprawa, że w momencie wydawania Firefoksa 1.0 to gazeta.pl była jedynym portalem, który nadawał się do RSS.

 32. Na litość $deity, Nerf, jakie “opowiadanie się po konkretnej stronie sporu politycznego”? Masz wyjaśnienia, jakie są sensowne serwisy RSS w Polsce i czemu Gazeta.pl została wybrana. W czasach dokonywania tego wyboru o “Dzienniku” nie mogło być mowy, bo ta gazeta nie istniała.
  Obecnie nadal nie masz wyboru, bo serwisu internetowego “Dziennika” nie ma i być może w ogóle nie będzie.

  P.S. Marcoos, zepsuło Ci się zapamiętywanie danych w formularzu…

 33. Mikołaj → ależ ja to wszystko rozumiem i nie mam pretensji do AviaryPL. Nie było innego rozwiązania. To nie zmienia faktu, że wstawienie tego RSS było formą działalności politycznej (byłoby tak również, gdyby wstawili RSS dziennik.pl).

  „Obecnie nadal nie masz wyboru, bo serwisu internetowego “Dziennika” nie ma i być może w ogóle nie będzie.”

  Miał być.

 34. Mariusz: (komentarz wydobyty z filtru antyspamowego)

  A to, że piszecie o Żydach – stajecie się jak wasi znienawidzeni Kaczyńscy. Tak jak oni (wg was) podciągają wszystko od óqat, tak wy (już de facto) podciągacie wszystko pod Żydów.

  Naucz się czytać ze zrozumieniem (chyba że jesteś maturzystą po amnestii, wtedy szkoda czasu na taką naukę). To nie ja piszę o Żydach, tylko piszący o Żydach piszą do mnie, żebym wyrzucił GW.

 35. Nie było innego rozwiązania. To nie zmienia faktu, że wstawienie tego RSS było formą działalności politycznej (byłoby tak również, gdyby wstawili RSS dziennik.pl).

  Bez przesady z tymi formami działalności politycznej, przecież to chęć pokazania newsów ze świata. Patrzenie na wszystko przez pryzmat polityki prowadzi do powstawania kawałów, w których pacjentowi wszystko się z d… kojarzy.

  P.S. Marcoos, zepsuło Ci się zapamiętywanie danych w formularzu. Wiem, że się powtarzam, ale wkejanie danych za każdym razem jest…

 36. Ad PS.

  Przeczytaj, co pisze w stopce. To jest wordpress.com a nie mój własny wordpress, ja tu mam znikomy wpływ na to, jak to działa.

  Poza tym SOA #1.

 37. Pisałem o tym, bo z jakiegoś powodu zapamiętywanie przestało działać u Ciebie, w innych blogach opartych o WP.com działa. Ale jak nie maczałeś palców w zmianie, to siedzę cicho ;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s