Firefox 2.0 Beta 2 i parę innych spraw

Firefox 2.0 Beta 2 oficjalnie pojawił się pięć minut po północy. Wyjątkowo nie pojawiła się o tym od razu informacja w techblogu, bo WordPress.com zupełnie zwariował i gubił wysyłane przeze mnie posty… Po trzech próbach się poddałem. :)

Co nowego w 2.0 Beta 2 już wiecie z moich wcześniejszych notek jak i z informacji o wydaniu. Beta 2 została udostępniona w 40 językach, a kolejne powinny dołączyć przy RC 1 (w tym irlandzki, południowoafrykański angielski i hebrajski).

Wśród nowych (oficjalnie) wersji językowych już dostępnych w drugiej becie warto wymienić cztery języki właśnie z RPA: sotho, xhosa, zulu i afrykanerski. Lokalizacja oprogramowania Mozilli na języki południowoafrykańskie prowadzona jest przez projekt translate.org.za. Oprócz Mozilli, na 11 języków urzędowych tego kraju ludzie z translate.org.za przetłumaczyli też OpenOffice.org, KDE i Gnome.

Dostępność wolnego oprogramowania w językach traktowanych w najlepszym razie po macoszemu przez Microsoft i innych wielkich producentów to sprawa podwójnie dobra: pomagając przełamać “cyfrową barierę”, wolne oprogramwanie jednocześnie zyskuje coraz więcej użytkowników, zwiększając różnorodność w Sieci.

A co trochę dalej na północ?

Polska stała się niedawno oficjalnie jednym z krajów o najwyższym priorytecie dla Mozilli. Już od jakiegoś czasu oznaczano naszą lokalizację jako “tier-1”, ale dotyczyło to głównie kwestii technicznych. Teraz jesteśmy “tier-1” także we wszystkich innych sprawach (w tym marketingowych) – na równi np. z Francuzami i Niemcami. Oznacza to, że Mozilla Corp. (głównie rękami Mozilla Europe) będzie się coraz bardziej angażować w polski rynek. Zaczęło się od Dnia Firefoksa, ale – wierzcie – będzie więcej i lepiej. Nie o wszystkim mogę w tej chwili mówić… Powiem tylko, za gandalfem, że w październiku, o ile wszystko dobrze pójdzie, odwiedzi nasz kraj Tristan Nitot, prezes Mozilla Europe. :)

Wraz z premierą Firefoksa 2 ruszy polska wersja witryny Mozilla.com, nieco później powinna się też pojawić polska wersja “Mozilla Add-ons“, czyli bazy rozszerzeń, wtyczek i motywów dla Firefoksa i Thunderbirda. Jeżeli ktoś przeglądał nowy domyślny zestaw zakładek, z pewnością zauważył “pl” w adresach. Nowe polskie strony na mozilla.com docelowo będą zawierały więcej treści niż te dostępne w serwisie Mozilla Europe i prowadzone przez nas “półoficjalne” strony firefox.pl i thunderbird.pl. Rozważamy zatem taką sytuację, że firefox.pl i thunderbird.pl staną się po prostu przekierowaniami do właściwych polskich stron na nowej mozilla.com.

Nieco wcześniej powinna za to ruszyć nowa wersja strony www.aviary.pl (zastąpi tę okropną prowizorkę, która jest tam teraz). Oprócz informacji o prowadzonych przez nas projektach znajdą się tam materiały dla prasy oraz dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą współpracą z nami.

W samym AviaryPL zmiany. Staszek już wkrótce przejmie ode mnie lokalizację Sunbirda/Lightninga, czekamy tylko aż Dave założy mu konto w CVS. Zgłosiło się też kilku chętnych do wsparcia Tomka przy tłumaczeniu MDC. Novell namówił nas też do bliższej współpracy z GnomePL, o czym będziemy rozmawiać w przyszłym tygodniu. :)

Jak jakiś czas temu napisał już Gandalf (a ja zapomniałem) – ruszyła też grupa dyskusyjna mozilla.dev.l10n.pl, poświęcona kwestiom lokalizacji oprogramowania Mozilli, na którą przenosimy większą część dyskusji prowadzonych dotychczas wewnątrz AviaryPL. Zapraszamy także innych lokalizatorów okołomozillowych projektów, w tym rozszerzeń, do korzystania z tego środka komunikacji. Ta grupa dyskusyjna jest również dostępna w postaci listy dyskusyjnej dev-l10n-pl, jeśli ktoś preferuje dostawać wiadomości pocztą elektroniczną.

Możliwe też, że na serwerach Mozilli pojawi się też inna polska grupa, przeznaczona dla użytkowników. Musimy jednak najpierw wybadać, czy ludzie będą się chcieli przenieść z alt.pl.mozilla…

OK. Ta notka jest już wystarczająco nieskładna i bałaganiarska, by ją w tym miejscu zakończyć. Więcej następnym razem .;-)

Blogged with Flock

31 thoughts on “Firefox 2.0 Beta 2 i parę innych spraw

 1. Ha! Same dobre wieści :) Miejmy nadzieję, że liczba lokalizacji będzie ciągle rosła :) Szczególnie cieszy, to że “nowe tereny” nieskażone jeszcze produktami M$, będą mogły swobodnie korzystać z systemu operacyjnego, który nie będzie ich kosztował NIC (heh przyjedzie Bill powie, że chce $ za swój OS i ktoś w końcu zacznie się śmiać :P) Produkt w języku ojczystym użytkownika jest obecnie czymś niezbędnym. Każdy użytkownik Windowsa, któremu proponuję jakikolwiek produkt open source zadaje pytanie – Czy to jest po Polsku?

  No w końcu, ktoś zauważył, że polski rynek jest bardzo atrakcyjny! Kluczowe strony związane z MF powinny być w pełni przetłumaczone, tak by szary użytkownik, który nie zna angielskiego mógł sobie poczytać i czasem będąc “w towarzystwie” zarzucić jakimś news-em ;) Mozilla Add-ons, to świetny wybór! Rozszerzenia, wtyczki i motywy, to przecież siła i piękno Firefoksa.

  Czyli MF dąży do unifikacji wszystkich swoich www? Dla mnie strona firefox.pl jest świetna i szkoda byłoby ją zmieniać. No, ale to tylko moja opinia.

 2. Musze to powiedzieć.

  “Mozilla THE BEST”

  Dziękuje :]

  PS. świat bez Mozilli byłby takie badzIEwny…

  ;)

  Tak trzymać ;)

 3. Wydało się ;-)
  marcoos: Czyżby z newsem o wydaniu Firefoksa 2.0 Beta 2 na WebInside i pozostałych serwisach było wszystko ok? Jakoś tak zabrakło mi Twojej krytyki… ;-)

 4. Chłopaki, przecież miał tylko to pod ręką, co wy chcecie :D.
  Dawno mnie tu nie było i nic nie straciłem :D.
  Jeden artykulik i to taki króciutki ;).
  Gdyby lisiasty był w Qt to na pewno używałbym go, ale on mi nie oferuje tego, co mam w moim muzykalnym, zamkniętym pudełku – w Operze.

 5. hmm… faktycznie nowy zestaw zakladek ma w adresach .pl; zauwazylem tez, ze aktualnosci zawieraja kanal rss bbc – tylko nie wiem czy to oficjalnie, czy moze moje kombinowanie z angielskimi wersjami >>”

 6. Chętnie pomogę w oczernianiu i łżeniu wszystkich konkurencyjnych przeglądarek ;)

 7. Och, ja to z przymrużeniem oka napisałem. :-) Gdyby Flock miał wszystko to czego teraz potężnie używam w Fx, to bym się nawet nie zastanawiał. A gdy już założę konto na Flickr, to pewnie i tak go zainstaluję. :-) Kończę, bo się offtopik robi.

  PS: Chyba przestało zapamiętywać dane w formularzu komentarzy.

 8. Czy finalna wersja 2-ki będzie obsługiwała contentEditable ? Ciężko znaleźć konkretne informacje na ten temat.. w bugzilli jedynie się doszukałem, że milestone jest ustawiony na gecko 1.9alpha

 9. sorry, ale coś radiant nie postarał się z tą skórką… ikony wyglądają wręcz tandeciarsko… normalnie gorszy glass niż w os x :D

 10. IMHO za malo elementow sie w Firefox’ie zmienilo by skakać z versji 1.5 na 2.0. To raczej chęć gonienia cyferkami IE i Opery.. Wg. mnie mozna by dodac jeszcze pare funkcji do podstawowej wersji przegladarki, bo i tak 80% ludzi zaraz po instalacji włazi na addons.mozilla.org by dorzucic do programu niezbedne dodatki.

 11. szkanka – patrzysz przez pryzmat nas, pasjonatów komputerowych i masz fałszywe wyobrażenie jak wygląda taki naprawdę zwykły użytkownik. 80% ludzi, to nawet strony domowej nie zmienia…

  Jeśli zaś chodzi o numerację. Taka jest filozofia Firefoksa, to ma być przeglądarka prosta i użyteczna, a nie kombajn. I tak już niektórzy narzekają na nadmierne rozdęcie. Jeśli tyle zmian, ile jest w 2.0, ma nie usprawiedliwiać podwyższenia numerka o 0.5, to pokazuje to tylko, jak daleko zaszła bezsensowna licytacja na nowe funkcje. Nowe funkcje same w sobie, zmiany dla zmian, żeby efektownie wyglądało w changelogu… cieszę się, że Firefox opiera się udziału w tym wyścigu i koncentruje się na ulepszaniu i dopracowywaniu tego, co najważniejsze, mimo że to mniej efektowne i pod publiczkę z przysłowiowego Digga, która wykłóca się, że Opera ma toster, IE7 zlewozmywak, a Firefox żadnego z nich.

 12. “Blogged with Flock:, bo inaczej się nie dało (WP.com coś spsuło w skrypcie odbierającym dane z formularza). ;-)

  Co do newsów na WI i DP, wypowiedział się o nich Ptak, ja nie widzę potrzeby.

  Na inne pytania odpowiem po weekendzie.

 13. Wszystkie zakładki można otwierać za pomocą środkowego przycisku myszy. Dlaczego w ten sposób nie można otwierać: Ostatnio zamkniętych kart?

 14. maciek – hmm, a jaki miałoby to cel? Na zakładkę klika się środkowym po to, aby otworzyć ją w nowej karcie zamiast w obecnej. Kiedy przywracasz zamkniętą kartę, to z oczywistych względów zawsze jest ona przywracana… jako oddzielna karta. Więc czemu miałby środkowy przycisk w tym momencie służyć?

 15. Rafał – hehe, nie ma. To Mozilla aka SeaMonkey ma. Właśnie dlatego wolę Firefoksa. :)

 16. Rafał – hehe, nie. Mozilla aka SeaMonkey ma. Dlatego wolę Firefoksa. :)

 17. Marcoos: jeśli używasz widżetu m.worppress.com to się z nim pożegnaj.
  Usunęli go, bo przekierowuje na wordpress.com :?.

 18. Marcoos, widziałeś Drivela?
  Aplikacja w GTK+, OpenSource, umożliwia wysyłanie wpisów na bloga poprzez XML-RPC :).
  Przetestuj. Konfiguracja? Googluj, albo zajrzyj do mnie ;).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s