Firefox 2.0 RC 2

Dokładnie 3 minuty temu pojawił się Firefox 2.0 Release Candidate 2. Do pobrania z mozilla.org lub firefox.pl.

Zapraszamy do testowania!

PS. Zachowania pewnego polskiego serwisu internetowego, który ogłosił wydanie Fx 2.0 RC 2 w samo południe i wyciął mój komentarz ze sprostowaniem i linkiem do strony na mozilla.org, która wprost mówiła, że 2.0 RC 2 będzie dopiero wieczorem – nie skomentuję.

18 thoughts on “Firefox 2.0 RC 2

 1. Nie którym ludziom nie pomaga żadne tłumaczenie.
  Swego czasu próbowałem to wytłumaczyć jednemu z redaktorów, ale bez skutku.

 2. I dziwisz się? Na aviary.pl poza kilkoma odnościkami nie ma czegoś takiego jak “pressroom” z najważniejszymi informacjami o kolejnych wersjach, polonizacjach, działalności i akcjach polskiego teamu. Nikomu nie chce się śledzić informacji na kilku stronach jak: thunderbird.pl, firefox.pl, sunbird.pl, seamonkey.pl czy srakapawiana.pl, gdzie informacje pojawiają się dopiero po ukazaniu polonizacji, albo jak się komuś przypomni.
  Tekst z Aviary.pl: “Ponadto opiekujemy się polskimi wersjami stron” można między bajki włożyć, gdyż na jedynym oficjalnym polskim pressroomie (z nieco za długim adresem) informacje są przestarzałe.
  Gdzie tam pisze o konkursie na reklamę, o możliwości dodania siebie do about Fx 2.x, gdzie o jakimś gostku z MoFo, co niby miał odwiedzić Polskę, gdzie oficjalny komunikat, że to co w katalogu nightly na ftp nie jest oficjalnym wydaniem i może znacząco odbiegać od wersji finalnej? Powiedzmy szczerze, Aviary.pl samo sobie jest winne. Informacja na blogu członka Aviary nie jest newsem, co najwyżej wskazówką lub przemyśleniem i mało komu chce się śledzić kilkadziesiąt stron powiązanych ze społecznością skupioną wokół MoFo. Od oficjalnych informacji są oficjalne strony, po to właśnie, by nie snuć domyśleń i nie powielać błędów z innych serwisów.
  Z tego co pamiętam Aviary miało wyznaczoną osobę do kontaktów z prasą. Chyba ciągłe wysyłanie sprostowań i tłumaczeń po pojawieniu się byle plotki staje się trochę uprzykrzające. Prościej byłoby poprostu odesłać do oficjalnego źródła.

 3. @Syr
  Nawet jeśli aviary.pl nie ma porządnego press center, to co z tego? To tylko zespół lokalizujący. Istnieje jeszcze coś takiego Mozilla.com/.org? Czy tam zajrzeć już nie można?

  “Informacja na blogu członka Aviary nie jest newsem, co najwyżej wskazówką lub przemyśleniem i mało komu chce się śledzić kilkadziesiąt stron powiązanych ze społecznością skupioną wokół MoFo”

  Kilkadziesiąt? Wystarczy http://www.mozilla.com/press/. Czyżby panowie redaktorzy nie potrafili tego wygooglać?

  Nie ma tutaj żadnego usprawiedliwienia. Nie potrzeba komunikatu prasowego, żeby wiedzieć że jeśli o wydaniu nie ma najmniejszej wzmianki na żadnej oficjalnej ani nawet “półoficjalnej” stronie związanej z Mozillą, to najwyraźniej jeszcze się ukazało! Ktoś zauważył kilka plików FTPach i na tej podstawie ogłosił, że ukazała się oficjalna wersja. Co taka “rzetelność” dziennikarska ma do obecności lub braku ewentualnych komunikatów prasowych?

  Sorry, ale nawet jeśli komunikacja aviary.pl z mediami pozostawia nieco do życzenia (nie wiem, nie będę oceniał), to zdecydowana większość bzdur, jakie popełniają krytykowane serwisy, w żaden sposób nie może być tym tłumaczona.

 4. Syr: to nie jest wytlumaczenie dla klamliwego newsa.
  Ale wiemy o tym, w nastepnym tygodniu powinna sie pojawic nowa strona av.pl

 5. @byte
  pewnie że dobreprogramy.pl
  na siłę próbują być szybcy….
  no comments

 6. Czy są jakieś szanse na contentEditable w finalnej 2.0 a jeśli nie to czy są jakieś konkretne plany z tą funkcjonalnością związane?

 7. @medyk

  Szanse na umieszczenie w 2.0 są żadne. W tym stadium rozwoju jest już o wiele, wiele za późno na tego typu rzeczy.

  Nie wiem, czy są konkretne plany, ale implementacja byłaby podobno bardzo prosta, więc być może contentEditable zostanie wprowadzone w Gecko 1.9/Firefox 3, mającym się ukazać w przyszłym roku.

 8. Lisek fajny, ale serwis dobreprogramy ostatnio traci dobrą opinię w moich oczach.
  Albo mi niecenzurowalnego i mądrego zarazem komentarza nie publikują, albo co 2 news to beta 999 Windy Śmisty.

 9. Widzę, że dobreprogramy.pl podało linki do katalogu http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases. Czy zatem po pojawieniu się tam plików mogą one zostac usunięte lub zmienione? Bo jeżeli nie, to nie za bardzo rozumiem o co chodzi.
  Co za różnica czy użytkownik dowie się o wydaniu z mozilla.com, firefox.pl, swojego.ulubionego.portalu, od kolegi czy z telewizji?

 10. Wlasnie ;) Heh umieścilem newsa w swoim serwisie o FX 2.0 RC 2 dzieki temu ze pojawily sie pliki właśnie w tej lokalizacji o 1 godzine wczesniej niz dp ;)

 11. @rz
  “Czy zatem po pojawieniu się tam plików mogą one zostac usunięte lub zmienione? ”

  Tak, mogą. I zdarzało się to już w przeszłości.

 12. Dzięki za informacje.. ciężko w necie znaleźć jakieś konkrety na ten temat.. do tego bug’a na bugzilli już dawno jestem zapisany.. ale tam się nic nie dzieje (!!), gdybym miał doświadczenie w tym temacie sam bym się za to zabrał :)
  Szkoda, że nie będzie tego w 2-jce.. pamiętam, że były takie nieśmiałe zapowiedzi, choć to może nieoficjalne źródła tak śpiewały.
  Design mode mi w ogóle nie podchodzi.. włącznie z midasem.. w design mode trzeba korzystać z ramek.. a midas to kobyła, raz próbowałem do tego podejść ale nie udało mi się osiągnąć wizualnie dokładnie tego co chciałem.. (z contentEditable by to było kilka linijek prostego js).
  No nic.. będę musiał klientowi zainstalować Operę ;-) choć jej contentEditable pozostawia póki co sporo do życzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s