standardy.org

KROS – Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów to nieformalna grupa założona przez przedstawicieli firm z branży IT – Altar, Corel, IBM, Macrologic, Novell, Oracle, Rodan Systems, Software AG, 7bulls, 7thGuard.net, Sun Microsystems, UBIK Business Consulting, Ux Systems, Varico. Partnerami Koalicji są też organizacje pozarządowe: Aviary.pl, ISOC Polska (Internet Society Poland), Stowarzyszenie Linux Profesjonalny, Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO oraz Katedra Informatyki Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej. Celem KROS jest promocja otwartych standardów informatycznych.

Nie wiem, czy my jesteśmy “organizacją pozarządową”, ale cóż… :-)

Cel jest słuszny – promocja rozwiązań takich jak Open Document Format i standardy W3C na terenie Polski. W zamierzeniach ma to być coś jak ODF Alliance. Szczegóły na stronie www.standardy.org.

Myślę, że wkrótce Zbyszek napisze więcej na swoim blogu, a na razie zapraszam do lektury wpisu w blogu Vagli.

16 thoughts on “standardy.org

 1. Miło. =) Życzę powodzenia. Oby udało się wam nawrócić jak największą liczbę ludzi.

 2. Witam! :) Mnie akurat troszkę irytują takie organizacje. Wiesz dlaczego? Bo na samym początku promują ODF. Wszystko fajnie, aż do czasu gdy ISO uzna za standard również OpenXML- co wtedy? Raczej takie organizacje nie będą promowały kolejnego standardu. Taka ślepa wojna. Nie jestem zwolennikiem MS, ale naprawdę… chciałbym przeczytać deklaracje, że jeżeli ISO uzna OpenXML za standard, to wtedy również zaczniecie (wy-Aviary itd.) promować ten format.

 3. Tomick, wiadomo przecież, że ms office”open”xml nie jest tak samo wolny jak opendocument

  KROS ma popularyzować wolne standardy a nie “prawie wolne” “bądź mniej wolne od odf”

 4. KROS nie promuje standardów ISO, lecz otwarte standardy. W dużym skrócie, definicja otwartych standardów promowana przez KROS jest zbliżona do definicji opracowanej na potrzeby unijne – standard można nazwać otwartym gdy został stworzony i jest zarządzany przez niedochodową organizację, a jego rozwój odbywa się w drodze otwartego procesu podejmowania decyzji, gdy jego specyfikacja techniczna jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, gdy nie ma żadnych ograniczeń w jego wykorzystaniu – i gdy żaden z jego elementów nie jest opatentowany.

  Pytanie, czy OpenXML będzie naprawdę otwartym standardem, czy też nie. Jeśli będzie – nic nie stoi na przeszkodzie jego promowaniu – w końcu to nie jest koalicja wymierzona przeciwko jakiejkolwiek firmie… Zresztą zdaje się, że podczas dziesiejszej konferencji padło pytanie o Microsoft i jego ewentualne uczestnictwo w KROS – odpowiedzieliśmy, że jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy popierają nasze poglądy pod tym względem.

 5. OpenXML już nie jest standardem stricte Microsoftu. Został onzatwierdzony przez Ecma, na której stronie jest dostępna specyfikacja Open XML.

 6. Aviary zostało wrzucone do jednego worka z “organizacjami pozarządowymi”, bo nie macie osobowości prawnej, więc nie pasowaliście do szablonu. Co zaś nie pasuje do szablonu, to się do szablonu przycina – proste :)

 7. @Tomick

  ms “open”xml jest standardem europejskim, dodatkowo UE go nie chce, a ODF jest standardem międzynarodowym.

 8. po co inwestować w coś co jest zależne od 1 firmy i “zalegalizowane” tylko na 1 kontynencie?

 9. promowanie standardów, a validator pokazuje “This page is not Valid XHTML 1.1!” ;)
  niby nic, a ktoś mógłby się przyczepić…;)

 10. No, takie w sumie proste i szybkie do poprawienia błędy… Zresztą nie widzę sensu stosowania XHTML jeśli jest wysyłany jako text/html. Ale zakładam, że ta strona nie jest dziełem Marcoosa, więc nie do niego należy pisać o tym problemie.

 11. mogli użyć Open Power Template, który wysyła xhtml jako text/html tylko do przeglądarek nie obsługujących application/xml :) Ale cóż… podsumowując… sam osobiście bardzo cenię sobie Open Source (może nie wyszło w tej dyskusji :) ) i standardy. Chciałem po prostu zwrócić uwagę na problem podejścia niektórych osób do pracy, jaką wykonuje MS (“To jest od MS? To jest złe, na pewno jest jakiś spisek w tym” itd.).

 12. Tomick: bo Microsoft jest jak niechciany przyjaciel. Przez tyle lat się przyzwyczajaliśmy do jego monopolistycznych działań, że trudno nagle przestawić się na fakt, że zaczął on zmieniać swoje podejście.
  Myślę, że Microsoft musiałby zrobić coś więcej niż tylko udostępnić format OpenXML. Nie mówię, że zaraz powinien on dać możliwośc np. wglądu w kod źródłowy systemu, bo nie o to chodzi. Ale szersza współpraca z organizacjami typu OpenSource, całkowita zmiana nastawiania wobec nich (jak również konkurencyjnego oprogramowania innych firm) – to jest to, na co wszyscy czekamy. Bo w tej chwili Microsoft traktuje większość jak swoich wrogów, a nie potencjalnych partnerów, z którymi można w pewnych sferach współdziałać.

 13. E tam… z Mozillą się dogadał, z Novellem także. Opracowuje wspólnie konwertery Open XML ODF dostępne dla aktualnych i wcześniejszych wersji Office. Jego nowe narzędzia developerskie są zgodne z W3C (Expression Web Studio i jemu podobne). Windows CE ma otwarte źródła (nie w sensie zgodności licencyjnej z FSF, ale publicznie dostępne na własnej licencji). Spokojnie nie od razu Rzym zbudowano. JA osobiście jestem dobrej myśli.

 14. “mogli użyć Open Power Template, który wysyła xhtml jako text/html tylko do przeglądarek nie obsługujących application/xml :)”
  Ale ja sprawdzałem pod Firefoksem. Po prostu wszystkim wysyłają jako text/html, co jest co prawda dopuszczalne, ale bezsensowne, bo wtedy strona zachowuje się dokładnie tak jak w HTMLu.
  “Jego nowe narzędzia developerskie są zgodne z W3C (Expression Web Studio i jemu podobne).”
  Krążą plotki, że tak… dopóki się nie wstawi jakiegoś ASP.NET albo innego badziewia. Wtedy podobno jest powtórka z genialnego FrontPage’a…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s