Podsumowanie roku 2006

Nie sądzę, żeby w ciągu najbliższych czterech dni zdarzyło się coś istotnego, więc za podsumowanie mijającego roku postanowiłem wziąć się teraz…

Moje proroctwo sprzed prawie roku spełniło się. 2006 to był kolejny dobry rok dla Mozilli w Polsce.

W ciągu roku udział Gecko w rynku wzrósł z około piętnastu do 27,8% (wg ranking.pl, stan na 18 grudnia). Dwanaście punktów procentowych wzrostu.  To znacznie lepiej niż z PKB RP 4.0. :)

A te procenty przekładają się na ponad cztery miliony ludzi. Cztery miliony – co dziesiąty Polak! Dla porównania, w wyborach samorządowych wzięło udział niecałe sześć milionów obywateli. Biorąc pod uwagę rozkład głosów w tychże wyborach – użytkowników Firefoksa jest więcej niż zwolenników PiS-u i Platformy razem wziętych. ;-)

Czasem dziwnie się czuję, kiedy o tym pomyślę. Ci wszyscy ludzie korzystają z czegoś, w czym mam swój niewielki wkład. Ilu więc fajerfoksiarzy bezwiednie spotykam codziennie w miejskim autobusie? Ilu jedzie ze mną niemiłosiernie brudnym pociągiem PKP na trasie Opole-Legnica? I tak dalej. No nic, dość dygresji, kontynuujmy podsumowanie.

W Aviary.pl ten rok minął pracowicie. Zacieśniliśmy współpracę z Mozila Europe podczas FOSDEM-u i jesiennej wizyty Tristana, wydaliśmy polską lokalizację Firefoksa 2 (organizując z tej okazji niezłą imprezę), Thunderbirda 1.5, Camino 1.0, ruszyliśmy na poważnie z Sunbirdem, dopieściliśmy polską wersję SLED-a i OpenSUSE – kontynuując owocną współpracę z Novellem, połączyliśmy się z GnomePL (dzięki czemu polska lokalizacja znów zalicza się do grona tych z ponad 99% kompletnością), weszliśmy do KROS… No i raczej bez większych problemów uporaliśmy się ze zmianą kierownictwa (powstał triumwirat, po kilku piwach zwany też “komitetem centralnym”).

Nie wszystko, co zaplanowaliśmy na 2006 rok się udało, parę istotnych spraw przesuwa nam się na rok przyszły. W tym sprawa dalszego istnienia Aviary.pl w postaci “nieformalnej bandy geeków”. Ale o tym innym razem.

Jaki będzie nowy rok? Czy IE7 uniemożliwi Firefoksowi 2 i 3 dojście do 40 procent, czy może wręcz przeciwnie, przyspieszy je? A czy Aviary.pl uda się zrealizować cel nr 1: dominację na światem? Czas pokaże. :)

8 thoughts on “Podsumowanie roku 2006

 1. Gratuluję zespołowi Aviary sukcesów. Odwalacie panowie kawał porządnej roboty! Życzę wam (oraz wszystkim miłośnikom Mozilli) tego, by 2007 rok był przynajmniej tak samo dobry jak 2006. Ponadto życzę, by XHTML 2.0 i CSS3 doczekały się rekomendacji, oraz tego, by liczba użytkowników IE zmalała o jakieś 100%… ;))) I pamiętajcie: nie upijcie się za mocno w Sylwka. :]

 2. Lepszego Nowego Roku, dla aviary.pl, Ciebie, wszystkich Firefoksowców, Mozillcowców, Gackowców, Caminowców, Seamonkeyowców i wszytskich innych geekowych sekt związanych z mozillą i Free/Open source.

 3. Gratuluję udanego roku (prawie) ubiegłego i życzę równie udanego przyszłego :)
  @TroPtyN
  Spokojnie, najpierw rekomendacji powinien się doczekać CSS2.1, bo go chyba nigdy nie skończą :P

 4. Z całego swojego serca życzę nam i wam wszystkim, aby 2007 rok był rokiem zbłaźnienia IE i Microsoftu, a triumfem Firefoksa, Opery, Flocka, Sea Monkey ;)
  Zespołowi Aviary.pl życzę wytrwałości w swoich działaniach i tego, aby dalej współtworzyli to co teraz się dzieje. Aviary.pl zrobiło ogromny kawał dobrej roboty i tak trzymać! ;)

  Mam nadzieje, że Mozilla wykorzysta sytuację i będzie dalej atakować ;)

 5. Tak zacieśniliście współpracę z gnomepl, że teraz nie wiadomo jak się skontaktować mając tłumaczenie aplikacji gnome’owej w ręku…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s