Netscape 9

Na blogu Netscape pojawiła się notka, w której Chris Finke poinformował o tym, że pracują nad nową, dziewiątą już wersją tej przeglądarki.

Tym razem biorą Firefoksa 2 i dodają do niego pomysły wzięte z Flocka (w rodzaju “społecznych zakładek”). Z wypowiedzi developerów wynika też, że w przeciwieństwie do niesławnej wersji 8.x, dziewiątka dostępna będzie także dla Linuksa i Mac OS X.

Czy jednak ktoś potrzebuje czegoś flockopodobnego, ale ograniczonego do serwisów AOL? Wątpię…

Ale poczekamy – zobaczymy…

20 thoughts on “Netscape 9

 1. aż smutno żę tak to psują. bo jednak trzeba przyznać że ten cały branding netscape jest ładniejszy (ta stonowana zielen) niż branding firefoksa…

 2. Netscape był w sumie moja pierwszą przegladarką z innej kategorii niż IE…
  Ma do niego sentyment. Ale szkoda, że zmieniają swój styl…

 3. Ahhh. Navigator 4 ;-) Jak to polskie cudo się nazywało ? Sylaba ?

  To były czasy ;-) Piękne tabelki w każdej poprawce do IE/NS inaczej wyglądały :D

 4. ano niestety, przeglądarka trochę zeszła na psy. ale ta nazwa chyba na zawsze pozostanie w internecie i spowoduje że ludzie będą to instalować choćby po to żeby zobaczyć.

  nie zapomnijmy że to dzięki netscape mamy dzisiaj firefox/thunderbird/…

 5. Na powyzszym screenie Netscape wyglada slabiutko. Dziwie sie, ze jeszcze nikt nie poszedl za przykladem MS i nie zmienil rozszmieszczenia przyciskow “stop”, “refresh” (nie zeby takie ustawienie bylo jedynie sluszne, ale…).

 6. ho.. ho ho.. ilez natenczas bylo Netszkap tutaj ich

  jak najbardziej marcoos, mysle ze powinnismy sie spodziewac czegos ‘spolecznosciowego’

 7. @Pitazboras: Zobaczymy jak dlugo trzeba bedzie czekac, az inne przegladarki zmienia uklad przyciskow. Nie doceniasz MS ;-)

 8. Problem z Flockiem polega na tym, że starają się supportować wszystko i im to średnio wychodzi (i nawet nie zawsze z ich winy – np. przy dodawaniu nowego bookmarka do del.icio.us nie są proponowane tagi jak w przypadku używania skryptozakładki).

  Przeglądarka wspierająca dobrze jedno social-rozwiązanie lub ich grupę może nie będzie najlepszym wyborem dla power-usera, który skompletował już zestaw swoich narzędzi, ALE będzie zapewniała zdecydowanie lepszy user-experience dla “zwykłego” użytkownika, który chce po prostu zacząć czegoś używać – prosto, dobrze, bez zbędnych pytań i lepiej. :)

 9. @darek: Ale ten układ ze stop/refresh jest po prostu strasznie niewygodny. I nie rozumiem dlaczego te przyciski po drugiej stronie miałby być lepsze. Cała nawigacja jest (była dotychczas) oparta na lewym górnym rogu, więc dlaczego przenosić te dwa przyciski na drugi koniec ekranu? To, że zrobił to MS nie ma żadnego znaczenia. Mam nadzieję, że Firefox tego nie wprowadzi albo że będzie się dało w prosty sposób wrócić do wcześniejszego układu.

 10. @Pitazboras
  Ta zmiana jest kontrowersyjna, ale ma swój sens. Przecież kliknięcie na “Idź” w momencie, kiedy w pasku adresu jest adres obecnie oglądanej strony ma dokładnie ten sam efekt, co “Odśwież”. Nie jest prawdą, że zmiana ta jest rozproszeniem nawigacji, bo zarówno Pasek adresu, jak i “Idź” są jej częścią i od zawsze były tam, gdzie są. Skojarzenie “Odśwież” z Paskiem adresu jest wydaje się naturalne – odświeżasz daną stronę, a strona to przecież adres.

  Moim zdaniem taki układ jest bardziej naturalny, jednak historycznie przyjęło się inaczej. Wadą tego rozwiązania jest więc jedynie to, że ta łamie dotychczasowe przyzwyczajenia, a nie, że jest nieracjonalne. BTW, wprowadzenie tego było już dyskutowane w Firefoksie 2, ale jak widać na razie nic z tego wyszło.

 11. @Ancestor: “Idź” i “Odśwież” nie działają tak samo. Pierwsze zapomina o danych POST, przechodząc pod dany adres jak pod całkiem nowy. “Odśwież” zapyta, czy chcesz odświeżyć stronę i jednocześnie ponownie wysłać dane, jeśli takowe istnieją. Dla ZU znaczenie może marginalne, dla programisty – różnica bywa użyteczna przy testowaniu.

 12. @vear
  Skoro sam przyznajesz, że różnica jest marginalna, a więc ich połaczenie ma sens. Programiści nic nie straca, bo przecież nie mówimy tutaj o likwidacji “Odśwież” – kiedy to stosowne, “Idź” zmienia się w “Odśwież” i vice versa (również pod względem działania, a nie tylko wygladu ikonki:)

 13. @Ancestor
  “Nie jest prawdą, że zmiana ta jest rozproszeniem nawigacji”
  Nie? A czym?
  “bo zarówno Pasek adresu, jak i “Idź” są jej częścią i od zawsze były tam, gdzie są.”
  Bo nie da się wepchnąć wszystkiego w jedno miejsce. Po prostu się nie mieści.
  Tak a propos: Jak często zapuszczasz się myszką w prawy górny róg? Jak często korzystasz z przycisku “Idź”? Ja od przejścia na Linuksa jakieś pół roku temu chyba ani razu go nie kliknąłem. A w prawo zapuszczam się w zasadzie tylko żeby wyłączyć przeglądarkę. Może się źle wyraziłem. Nawigacja nie jest “oparta” tylko “skoncentrowana” na lewym górnym rogu. I nie widzę powodu, żeby to zmieniać.
  “Skojarzenie “Odśwież” z Paskiem adresu jest wydaje się naturalne – odświeżasz daną stronę, a strona to przecież adres.”
  Menu “widok” też dotyczy danej strony (zmiana np. wielkości tekstu dotyczy tylko danej karty). A ja wolę, żeby go nie przenosić koło paska adresowego. Niech zostanie tam, gdzie jest, czyli na pasku menu.
  “Ta zmiana jest kontrowersyjna, ale ma swój sens.”
  Owszem, jest kontrowersyjna – ma swoje minusy i zapewne też ma plusy. W moim przekonaniu jednak jest to zmiana niepraktyczna. A interfejs ma być przede wszystkim praktyczny, a nie “posiadać sens”.
  Pozdrawiam

 14. “Nie jest prawdą, że zmiana ta jest rozproszeniem nawigacji”
  Nie? A czym?

  Bezsensowne pytanie. Zmianą-innego-typu-niż-rozpraszająca-nawigację. Heh.

  “bo zarówno Pasek adresu, jak i “Idź” są jej częścią i od zawsze były tam, gdzie są.”
  Bo nie da się wepchnąć wszystkiego w jedno miejsce. Po prostu się nie mieści.

  No właśnie. W takim razie nic pod względem rozproszenia się nie zmieni.

  Tak a propos: Jak często zapuszczasz się myszką w prawy górny róg?

  To nie jest prawy górny róg, w rogu jest pasek wyszukiwania etc. Mówimy zaś tutaj o okolicach Paska adresu, z którego korzystam bardzo często – właśnie do nawigacji.

  Jak często korzystasz z przycisku “Idź”?

  Rzadko. I to jest właśnie argument, aby go uczynić bardziej użytecznym, żeby nie zajmował tylko miejsca, jako coś, czego co prawda większość użytkowników nie używa, ale trudno byłoby to usunąć zupełnie. Odśwież i Idź prawie zawsze mają identyczne działanie, więc logiczne i użyteczne jest ich połączenie.

  Owszem, jest kontrowersyjna – ma swoje minusy i zapewne też ma plusy. W moim przekonaniu jednak jest to zmiana niepraktyczna. A interfejs ma być przede wszystkim praktyczny, a nie “posiadać sens”.

  Oczywiście, że ma również posiadać sens. Gdybyśmy kierowali się jedynie przyzwyczajeniami, to nie wyszlibyśmy w ewolucji daleko poza Win 3.11, bo na krótszą metę łatwiej jest korzystać z czegoś, do czego już przywykliśmy nawet, jeśli jest kretyńsko zaprojektowane i nie trzyma się kupy. Wszystkie zmiany w interfejsie, które łamią przyzwyczajenia są trudne. Nie wiem, czy w przypadku Idź/Odśwież zmiana jest warta poniesionych kosztów adaptacji, ale uważam, że teoretycznego punktu widzenia nowy układ jest bardziej sensowny.

  Poza tym, nowi, początkujący użytkownicy zastaną już nowy układ i dla nich ta racjonalizacja będzie tylko korzystna.

 15. Bezsensowne pytanie. Zmianą-innego-typu-niż-rozpraszająca-nawigację. Heh.

  Wszystkie przyciski nawigacyjne (poza “idź”) znajdowały się w jednym miejscu. Dwa z nich zostały przeniesione w inne miejsce. Jeśli TO nie jest dla Ciebie rozproszeniem nawigacji, to co jest?

  No właśnie. W takim razie nic pod względem rozproszenia się nie zmieni.

  Ty piszesz poważnie? Czy żartujesz? Nie rozumiesz, że nawigacja może być rozproszona najmniej jak to możliwe, a może być też rozproszona bardziej?

  To nie jest prawy górny róg, w rogu jest pasek wyszukiwania etc.

  OK, czepiasz się. Chodzi o to, że odległość pomiędzy tymi dwoma miejscami wynosi ponad pół ekranu.

  Mówimy zaś tutaj o okolicach Paska adresu, z którego korzystam bardzo często – właśnie do nawigacji.

  I oczywiście specjalnie żeby mi zrobić na złość klikasz w niego ze skrajnie prawej strony, tak? Bo miejsce, w którym znajdują się dotychczas stop/odśwież też jest w okolicach paska adresu, tylko że ze strony lewej, tak jak praktycznie cała reszta nawigacji.

  I to jest właśnie argument, aby go uczynić bardziej użytecznym, żeby nie zajmował tylko miejsca, jako coś, czego co prawda większość użytkowników nie używa, ale trudno byłoby to usunąć zupełnie.

  W zasadzie to nie wiem, czemu nie można go usunąć. Albo przynajmniej dać taką możliwość użytkownikowi. Bo teraz jest “zintegrowany” z paskiem adresu i usunąć można (chyba) tylko oba na raz.

  Oczywiście, że ma również posiadać sens.

  Oczywiście. Dlatego napisałem “przede wszystkim”.

  Gdybyśmy kierowali się jedynie przyzwyczajeniami (…)

  Ale ja nie napisałem słowa o przyzwyczajeniach. Napisałem o praktyczności. Praktyczność (praktycznie :) nie ma nic wspólnego z przyzwyczajeniami.

  Wszystkie zmiany w interfejsie, które łamią przyzwyczajenia są trudne.

  Jak już napisałem wcześniej, pół roku temu przesiadłem się na Linuksa, więc łamanie przyzwyczajeń raczej nie jest dla mnie problemem.

  Poza tym, nowi, początkujący użytkownicy zastaną już nowy układ i dla nich ta racjonalizacja będzie tylko korzystna.

  Całkowicie się zgadzam. Jeśli jedynym problemem do wprowadzenia lepszych rozwiązań miałaby być zmiana przyzwyczajeń, to jest to koszt wart poniesienia. Tylko dalej mi nikt nie wytłumaczył, w czym ten układ miałby być lepszy od starego – poza tą wątpliwą sensownością. Wątpliwą – bo jeśli chodzi o powiązanie z paskiem adresu, to odległość od tych przycisków w obu wariantach jest wbrew pozorom niemal jednakowa. Jeśli to jest takie ważne, to przecież wystarczy zmienić kolejność przycisków tak, żeby stop/odśwież znajdowały się najbardziej po prawej stronie, czyli zaraz na lewo od pasku adresu. Jest blisko paska adresu (tak jak chciałeś), a jednocześnie wszystkie przyciski nawigacji (poza “idź” do kasacji ;) są w jednym miejscu. Tym sposobem będziemy zadowoleni i ja i Ty.
  Zresztą, o co my się kłócimy? To wszystko można sobie dostosować indywidualnie. Niech każdy używa co dla niego jest wygodniej/praktyczniej/sensowniej/lepiej…
  Pozdrawiam

 16. Netscape to chyba pierwsza przeglądarka na świecie, niestety została na stałe wyparta przez Internet Explorer Microsoftu… Osobiście używam Firefoxa, przyznaje, że jest lepszy od Scape. Szkoda, że NetScape już praktycznie nie istnieje na rynku :(

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s