Netscape Navigator 9.0 beta

Pojawiła się pierwsza wersja beta przeglądarki Netscape Navigator 9.nn9.png

Tak naprawdę jest to Firefox 2.0 (a dokładniej, 2.0.0.5pre) z brzydszą (IMHO) skórką, daleko idącą integracją z nowym, “społecznościowym” portalem Netscape.com i paroma drobiazgami (“jednorazowe” zakładki w “Link Padzie”, miniprzeglądarka w panelu bocznym czy też rozciąganie pól tekstowych przy pomocy myszy). Menu “News” zawiera tylko kanały RSS portalu Netscape.com i nie znalazłem jeszcze sposobu na dodanie innych.

Twórcy NN9 twierdzą, że można w niej instalować rozszerzenia przeznaczone dla Fx 2 (co jest IMHO niezbyt rozsądne – przecież GUI jest nieco inny i nie da się wykluczyć, że po zainstalowaniu czegoś, co nie było przeznaczone dla NN 9, nie dostaniemy “żółtego ekranu śmierci“).

NN9 dostępny jest dla Windows, Mac OS X i Linuksa (w przeciwieństwie do wersji ósmej, która była wydana tylko w wersji dla systemu Microsoftu).

Ciekawostka – mimo że dziewiątka to beta, wersja ósma zniknęła z głównej strony browser.netscape.com. Nic dziwnego, przecież większego szajsu niż Netscape Browser 8 ta firma nigdy chyba nie wyprodukowała. :)

5 thoughts on “Netscape Navigator 9.0 beta

  1. Ciekawe czemu Netscape zawsze jedzie na wersjach testowych Mozilli. Gdy wykorzystywali Mozilla Suite zawsze oficjalnymi wersjami były przerobione bety, gdy zaczęli bazować na Fx znowu bety. Tutaj, co dziwne, wersja stabilna.

  2. hmm.. powrot do starej nazwy?

    jesli chca byc poligonem doswiadczalnym, to prosze bardzo.. moze z ich pomoca Fx cos zyska lol

  3. Nie, NN9 jest oparte na stabilnym Fx 2, tak samo jak NB8 było oparte na stabilnym (i przestarzałym już wówczas) Fx 1.0.

    Jedyny Netscape oparty na niestabilnej wersji Mozilli to wersja 6.0.

  4. “Mini Browser” w panelu bocznym wygląda całkiem ciekawie.. A gdyby nie ta irytująca integracja z serwisem netscape.com, to powiedziałbym, że to taki lepszy Fx :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s