Kto jest czyim klonem, czyli genealogia Mozilli i Netscape

Mógłbyś dać jakieś linki gdzie jest to napisane, że Netscape bazuje na aktualnych wersjach Firefoxa . Bo jakby nie było to raczej większość przeglądarek bazuje na silniku gecko który był/jest używany w Netscape. Czy nie wydaje się to śmieszne stwierdzenie, że przeglądarka która konkurowała z IE , od której kodu powstały Mozille i później ff ( tak po krótce) jest teraz nazywana klonem czy alternatywą ?

– pyta (nie mnie, ale co tam…) ba10 w komentarzach na jakimlinuksie. Może więc warto przypomnieć, jak to było.

Do 1998 roku słowo “Mozilla” miało dwa znaczenia: było nazwą kodową przeglądarki Netscape Navigator a jednocześnie imieniem zielonej jaszczurki – maskotki firmy Netscape Communications Corporation. W 1998 roku zainspirowany sukcesem Linuksa Frank Hecker przekonuje szefostwo firmy do upublicznienia kodu źródłowego kolejnej, piątej wersji przeglądarki Netscape Communicator oraz testowego wówczas silnika NGLayout, dziś zwanego Gecko (jest o tym trochę w filmie “Revolution OS” – polecam ;-)).  Powstaje nieformalna Mozilla Organization, w której skład wchodzą pracownicy Netscape jak i zewnętrzni programiści. Mozilla.org i Netscape wspólnie dochodza do wniosku, że Mariner (NC5) nie nadaje się do niczego i skupiają się na rozwoju przeglądarki (czy raczej pakietu) opartej o silnik NGLayout/Gecko.

Pakiet ten jest wydawany pod nazwą “Mozilla” w wersji czysto opensourcowej, a pod nazwą “Netscape 6” w wersji z doczepionymi AOL-owymi śmieciami.  NS6 jest wysoce niestabilna i staje się praktycznie gwoździem do trumny Netscape’a. Oparta na Mozilli 1.0 wersja 7 i kolejne (NN7.1 na Mozilli 1.4) mimo lepszej stabilności i ogólnie niezłej jakości nie poprawiają sytuacji.

Zaraz po wydaniu Netscape 7.1 AOL zamyka biura Netscape w Mountain View i zwalnia wszystkich pracowników NSCP. Tego samego dnia powstaje Mozilla Foundation, niezależna od Netscape/AOL. Historia prawdziwego Netscape’a dobiega praktycznie końca.

Wcześniej, równolegle z rozwojem pakietu Mozilla, część developerów tworzy coś, co dziś nazywamy “Firefox”.  Robią to, bo uważają, że świetne technologie opracowane przez Mozilla.org nie realizują swojego pełnego potencjału w ramach ociężałego, konserwatywnego i oblepionego byle czym pakietu Netscape.

Ostatnią wersję pakietu Netscape, 7.2 na zlecenie AOL/Time Warner opracowuje MozDevGroup. Prawie nikt z dawnych pracowników NSCP nie ma z tym nic wspólnego.

Mozilla Foundation odchodzi od pakietu na rzecz osobnych aplikacji (Firefox, Thunderbird), a pakiet pozostawia grupce wolontariuszy pod wodzą Roberta Kaisera.  Firefox zdobywa popularność, wychodzą coraz to nowsze jego wersje, podczas gdy marka “Netscape” dogorywa jako kiepski portal internetowy i tani ISP dla niekumatych.

AOL zaskoczony tym, że Firefox wybił się na dwucyfrowy udział w rynku, próbuje się połapać, kto “urwał kurze złote jaja” i próbuje, żałośnie dość, wrócić do gry. Wpadają na pomysł przywrócenia do życia marki Netscape jako przeglądarki. Zlecają kanadyjskiej firmie Mercurial opracowanie Netscape Browser 8 na bazie Firefoksa 1.0. Nowy Netscape Browser 8 jest hybrydą – zawiera także silnik Internet Explorera, działa tylko pod Windows, jest niestabilny i rzadko łatany. Za rzadko, żeby można było z niego korzystać. W przeciwieństwie do samego Firefoksa 1.0, NB 8 odnosi kompletną, totalną klapę.

W międzyczasie portal Netscape.com pod wodzą Jasona Calacanisa wkracza w świat web2.0, stając się nietechnologicznym klonem digga. Względny sukces tak odrodzonego portalu sprawia, że AOL potrzebuje narzędzia wspomagającego korzystanie z nowego Netscape.com. I to jest przyczyna kolejnej reanimacji trupa, jakim był wtedy Netscape Browser/Navigator. Wychodzi wersja 9.0b1, opracowana tym razem przez pracowników AOL, a nie firmę zewnętrzną. Od Firefoksa 2 różni się praktycznie tylko integracją z nowym portalem.

Podsumowując, relacja między marką “Netscape” a marką “Mozillą” jest dość skomplikowana, poplątana wręcz: Netscape 9 jest przeróbką Firefoksa 2, a Netscape 8 – Firefoka 1.0. Są one następcami pakietu Mozilla/Seamonkey, na którym z kolei bazowały Netscape’y 6 i 7, a wszystkie te programy wywodzą się od Netscape Mosaic/Netscape Navigatora/Netscape Communicatora 1.x-4.x, a wcześniej od NCSA Mosaic, wspólnego przodka z IE.

Osoby, które tworzyły legendę firmy Netscape w latach 90. albo są dziś zupełnie poza branżą przeglądarkową, albo pracują dla fundacji, korporacji lub stowarzyszenia Mozilla.  W AOL rozwojem NN9 zajmuje się dosłownie garstka osób. Ich wkład to te kilka rozszerzeń związanych z portalem i nowa skórka. NN9 jest więc nie tyle klonem, co dystrybucją Firefoksa.

“Duch” i klimat dawnej Netscape Communications Corporation żyją wewnątrz Mozilla.org/Mozilla Corp. Słowo i logo “Netscape” jest dziś tylko jedną z marek Time Warnera, która usilnie i nieudolnie od 4 lat próbuje coś z nią zrobić, rzucając się od ściany do ściany, zmieniając strategię średnio co pół roku.

Mam nadzieję, że więcej wyjaśniłem, niż zamotałem. ;-)

PS. Na koniec, na czym dokładnie bazowały Netscape’y:

NS 6 – Mozilla 0.6
NS 6.1 i 6.2 – Mozilla 0.9
NS 7.0 – Mozilla 1.0
NS 7.1 – Mozilla 1.4
NS 7.2 – Mozilla 1.7
NB 8.x – Firefox 1.0/Gecko 1.7.5 i częściowo MSIE 6
NN 9.0b1 – Firefox 2.0.0.4(a raczej coś pomiędzy .4 a .5)/Gecko 1.8.1.5pre

15 thoughts on “Kto jest czyim klonem, czyli genealogia Mozilli i Netscape

 1. A ja sobie przypominam piania zachwytu na niektórych portalach “ogólnotechnologicznych” jaki to ten Netscape od AOL’a fajny, jakie odrodzenie legendy, które to komentarze szybko studzili użyszkodnicy…. :)

 2. Historie znam Netscape lecz nie tą z ostatnich lat, dlatego stwierdzenie użyte w newsie na jakilinux.org wydało mi się nie na miejscu. Dziękuje za ładne i zgrabne wytłumaczenie sprawy. :)

 3. A jak się ma do tego fakt istnienia pamiętnej Sylaby 4.7 (tak?) na bazie Netscape’a Navigatora 4.7

 4. Pingback: Anonymous
 5. Mnie Sylaba bardziej podobała się od Netscape. Była przyjemniejsza w obsłudze. Niestety szybko przestała być rozwijana.

 6. Parę wersji wydali, potem obiecali szóstkę, ale nigdy tego nie dokończyli, a w tym czasie Marcin Jagodziński zrobił polską Mozillę. W sumie więc Sylaba 6 nie była tak naprawdę nikomu potrzebna… :)

 7. sylaba była wbrew pozorom bardzo innowacyjnym produktem. “back” było przetłumaczone jako “wstecz”, a “forward”… “wprzód”. :)

  w sumie teraz się złapałem na tym, że robiłem tą mozillę po polsku, a używam angielskiej :)

 8. Zastanawia mnie jedna mała rzecz. Kiedyś czytałem na jednym z serwisów, że NGLayout okazał się być zbyt kiepski, przez co w Mozilla Organization postanowiono stworzyć od nowa podobny silnik też o nazwie Gecko.

  Z tego wpisu rozumiem (być może błędnie), że NGLayout został w mniejszej lub większej części zachowany, a jedynie stopniowo go rozwijano do tego, co mamy dzisiaj.

  Jak to jest naprawdę? Wcześniej specjalnie się nad tym nie zastanawiałem, ale tym razem muszę się dowiedzieć. :-)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s