Istnieje tylko XUL

Jedno z pytań, jakie zadała mi komisja na obronie, brzmiało: “Skąd się wzięła nazwa XUL?”. Myślę, że to dość interesująca ciekawostka, więc czemu by o niej tu nie napisać… :)

Oczywiście XUL rozszyfrowuje się jako “XML-based User-interface Language”. Gołym okiem widać, że skrót jest nieco naciągany – bardziej naturalny byłby “XbUiL”. Do tego te małe literki też jakoś nie za bardzo pasują; najwyraźniej twórcy najpierw wymyślili fajny skrót, a potem próbowali dopasować do niego jakieś sensowne rozwinięcie (anglojęzyczni nazywają to “backronym“).

Otóż, był sobie kiedyś taki film “Pogromcy duchów“, a w nim postać niejakiego Zuula, który po zasymilowaniu Dany Barett (granej przez Sigourney Weaver) stwierdza: “There is no Dana, there is only Zuul” (“Nie ma Dany, jest tylko Zuul”).

Jak wiemy, XUL wymawia się [zul] – tak samo, jak imię tego stwora. Ponadto, przestrzeń nazw XUL to “http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul”. Potraktujmy ten identyfikator jako adres URL. Co widzimy? Stronę w XUL-u z napisem: “There is no data. There is only XUL” (“Nie ma danych, jest tylko XUL”).

I wszystko jasne, nie? Ciekawe, ilu twórców rozszerzeń zdaje sobie sprawę, że w każdym z nich wielokrotnie parafrazują cytat z Ghostbusters… :)

PS. To nie jedyny film science-fiction, do którego nawiązują twórcy Mozilli. Tryb pracy paska postępu z nieokreśloną wartością nazywany jest w kodzie “Cylon mode” (choć już nie tak często, jak kiedyś). Tak, to od Cylonów z kultowego serialu Battlestar Galactica (tych ze starej wersji, ale i w nowej są podobne modele) – bo wygląda dokładnie tak, jak ich czerwone światełko. :)

8 thoughts on “Istnieje tylko XUL

  1. Może trochę nie na temat, na obronie magisterki? Jeśli tak – pochwal sie oceną :-)

  2. “Tworzenie aplikacji w technologii XUL” (za to słowo “technologia” mi się oberwało od Pike’a), ale te komentarze na ten temat to raczej powinny być tutaj. :)

  3. Kolejne odwołanie od Ghostbusters to nazwa kodowa debuggera Javascriptu – Venkman. To nazwisko jednego z bohaterów – doktora Petera Venkmana, którego grał Bill Murray.

  4. W design patternsach jest coś takiego jak ‘singleton’, czyli po prostu klasa, która może wyprodukować li tylko jeden obiekt.

    Ostatnio słuchałem na google talksach jednego pythonisty, który na ów singleton mówi ‘highlander’ :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s