Dwie nowości w Gecko 1.9/Fx 3

;-)

Aktualizacja: i trzecia długo oczekiwana nowość:

18 thoughts on “Dwie nowości w Gecko 1.9/Fx 3

 1. a kiedy F3 spowrotem zacznie normalnie renderować wielkość czcionki? :-)

 2. Fedora 7, Gnome 2.18, w Firefoksie 3 alpha (najnwoszym) większość czcionek jest niepoprawna, zgłaszałem bug na bugzilli, ale oczywiście bug został zignorowany, chcesz screenshot na maila?

 3. już pomijam, że po odpaleniu najnowszej afly straciłem wszystkie zapamiętane dane z formularzy, hasła itp :-/ rozumiem, że może być nowy format bazy danych albo coś, ale czemu od razu kasować? :-/

 4. hm… http://pub.matulka.net/f2vsf3a.png – masz tam z lewej firefox 2.0.0.4 (tar.gz z http://ftp.mozilla.org), a z prawej firefox najnowszy build. Jak widzisz czcionki są różnej wielkości – dodam, że TinyMCE, który jest tu użyty ładuje się do iframe… wielkość czcionki w editor_content została ustawiona w pt – jak widać, jest różna.

  a to jest bug, który zgłosiłem: https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=384090

  swoją drogą podejście typu “SOA#1” wspaniale oddaje duch “współpracy” ze społecznością, gdy developerzy sobie nagminnie ignorują użytkowników.

  pozdrawiam,
  Marek

 5. megaloman: “nagminnie ignorują użytkowników”? Kto? Weź pod uwagę, że dziennie zgłaszanych jest kilkaset-kilka tysięcy błędów i niektóre, trudno weryfikowalne, do tego bez załączonych zrzutów, bez testcase’ów itd. nie jest łatwo potwierdzić, a co dopiero poprawić… Na dodatek, jeśli wylądują w “Firefox: General”, to tym gorzej…

 6. już pomijam, że po odpaleniu najnowszej afly straciłem wszystkie zapamiętane dane z formularzy, hasła itp :-/ rozumiem, że może być nowy format bazy danych albo coś, ale czemu od razu kasować? :-/

  Na pewno nie jest to zamierzone działanie, lecz zwykły błąd. Stąd też “alpha”… Skoro tak cię to dziwi, to najlepszy dowód, że nie powinieneś był jej instalować – na takie rzeczy trzeba być przygotowanym.

 7. Hm… doskonale zdaję sobie sprawę z tego, iż jest to alfa, jednak do tej pory nigdy nie było to problemem a testuję nocne buildy w miarę regularnie. Jeżeli jednak takowa alfa sobie coś zmienia, albo zamierza zmieniać, to powinna ostrzegać użytkownika, czyż nie? albo chociaż startować z domyślnie włączonym profil managerem, który proponował by zrobienie ‘świeżego’ profilu dla alfy.

  Z jednej strony developerzy chcą, by użytkownicy testowali, z drugiej mają użytkowników w głębokim poważaniu. Sam jestem programistą i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, iż najtrudniejszy test przechodzi aplikacja właśnie w rękach tzw. Zwykłych Użytkowników. Zatem alfa powinna ostrzegać i pytać o tworzenie ‘świeżego’ profilu, a na bugzilli powinien ktoś pełnić dyżur i przeglądać błędy, by przypisać je do prawidłowej kategorii, czy zadać pytanie o uzupełnienie informacji. Jeśli bugzillą nikt się nie zajmuje, a sekcji General nikt nie przegląda, to jaki jest sens umożliwianie zwykłym użytkownikom umieszczanie opisów błędów w bugzilli?

  Niestety taki trend zauważam w większości projektów open source :-/ nie licząc drobnych wyjątków w większości zgłaszane bugi pozostają bez echa – tak trudno komuś to przejrzeć, zmienić status na ‘NEED INFO’ i napisać, czego potrzeba? ja nie wiem, co może być potrzebne, czy to, że używam Fedory 7, czy może to, że mam ekran 1440×900 punktów, a może to, że domyślnie zmniejszam sobie czcionkę systemu z 10pt na 8pt?

  marcoos: przepraszam, że się tak rozpisałem, ale Twój wpis o załataniu trzech poważnych błędów spowodował, że coś we mnie pękło ;-)

 8. Z jednej strony developerzy chcą, by użytkownicy testowali, z drugiej mają użytkowników w głębokim poważaniu. Sam jestem programistą i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, iż najtrudniejszy test przechodzi aplikacja właśnie w rękach tzw. Zwykłych Użytkowników. Zatem alfa powinna ostrzegać i pytać o tworzenie ‘świeżego’ profilu

  Tylko, że nic takiego nie ma miejsca – to musiał być błąd, który nota bene warto byłoby zgłosić, jeśli możesz go odtworzyć.

  na bugzilli powinien ktoś pełnić dyżur i przeglądać błędy, by przypisać je do prawidłowej kategorii, czy zadać pytanie o uzupełnienie informacji. Jeśli bugzillą nikt się nie zajmuje, a sekcji General nikt nie przegląda, to jaki jest sens umożliwianie zwykłym użytkownikom umieszczanie opisów błędów w bugzilli?

  Dziwi mnie, że mimo iż testujesz regularnie wersje nigthly i prawdopodobnie znasz już trochę światek Mozilli, piszesz rzeczy nie mające wiele wspólnego z faktami.

  W ciągu ostatniej doby zgłoszono 193 bugi (chyba poniżej średniej, pewnie z powodu weekendu), z czego 130 przeszło już pełną selekcję. Tylko ok. 30 bugów nie otrzymało jak do tej pory żadnej widocznej uwagi (nie zostały oznaczone, nie ma żadnych komentarzy), co nie znaczy, że nikt ich nie czytał. Taki obraz daje jedno proste wyszukiwanie i mogłeś sam tego spróbować, bo nie wiem, skąd wziąłeś swoje stwierdzenia.

  Gdyby Bugzillą “nikt się nie zajmował”, to Mozilla przestała by istnieć, ponieważ Bugzilla to centrum absolutnie wszystkiego, co się dzieje w projekcie.

  Selekcją napływających bugów na Bugzilli zajmuje się wiele osób: pracownicy Mozilli, testerzy i ochotnicy ze społeczności. Jest kilkadziesiąt bardzo aktywnych osób i kolejne kilkaset pomagających tu i tam. Jednak dziennie zgłaszanych jest kilkaset bugów i nic dziwnego, że niektóre zyskują mniej uwagi od innych. Precyzyjne, dobrze zdefiniowane i opisane bugi niemal zawsze zostają zauważone, przydaje się też doświadczenie. Ja na przykład zgłosiłem ponad 40 bugów, z których zdecydowana większość została już naprawiona, a wszystkie bez wyjątku zyskały uwagę (nawet jeśli polegała ona na oznaczeniu RESOLVED DUPLICATE :). Nieważne, trochę się rozpędziłem.

  Oczywiście w idealnym świecie wszystkie raportowane bugi przeszły pełen proces selekcji, niezależnie od jakości, zawsze w razie potrzeby poproszono by o dodatkowe informacje itd. Zawsze mogłoby być lepiej, ale i tak jest nieźle.

 9. jak widać, bug który zgłosiłem, do tej pory nie został zauważony (nie licząc uwag marcoosa) – czy bug jest źle opisany? czy czegoś brakuje? czegoś potrzeba? jak napisałem, nie wiem, czego mogą oczekiwać developerzy, a jeśli nikt mi tego nie napisze, to nie będę wiedział jak pomóc. i to nie jest tak, że nie chcę – to wygląda tak, jakby developerom nie zależało na pomocy i na rozwiązywaniu znalezionych błędów.

  wniosek nasuwa się jeden – nie zgłaszać błędów, bo i tak nikt tego nie będzie chciał czytać / naprawiać.

 10. wmode=”transparent” pod Linuksem – koniec z Flashem wystającym ponad wszystko inne. :)

  jupi :) . czekam teraz głównie na fx3 ze względu na użycie cairo – spójrzcie, jak bardzo zmienia sposób rysowania stron i interfejsu. mi jednak zależy tylko na bibliotekach firefoksa, bo na codzień używam innej przeglądarki – epiphany. jest szybka, ergonomiczna i ma rozszerzenia :) . fakt, nie xpi, ale jednak ma (; .

 11. Moim zdaniem autorom programów Open Source należy się najwyższy szacunek. Wiele osób tworzy oprogramowanie z pasją, nie mając z tego materialnych korzyści. Często też muszą wysłuchiwać ostrych krytyk ze stron użytkowników, że coś nie działa, albo brakuje jakiejś funkcji. Plagą także jest zupełne ignorowanie próśb o dotacje, które po prostu należą się programistom za ich pracę.

  Nie zmienia to faktu, że Mozilla jest czasami po prostu głucha na prośby użytkowników. Najlepszym przykładem jest menedżer podpisów w Mozilla Thunderbird i drukowanie książki adresowej. Thunderbird nie tylko nie umożliwia dostosowania wydruku książki, ale nie potrafi nawet posortować alfabetycznie wpisów przy wydruku. ( https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=118900 ) Mimo że raport o błędzie ma już 5 lat, problem nadal istnieje, a ostatni komentarz to słuszne zdziwienie użytkownika tym, że problem nie został rozwiązany nawet w wersji 2.0.

  Gdy zobaczyłem ten błąd, dałem sobie spokój z tym, że wkrótce zostaną wprowadzone bardziej zaawansowane opcje drukowania książki adresowej ( https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=120267 ). Dlatego kopię książki mam w programie Evolution Novella i stamtąd ją sobie drukuję.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s