OMG! They’ve killed Thunderbird!!!1111

Fundacja Mozilla Corp., chcąc w pełni skoncentrować się na dalszym rozwoju przeglądarki Firefox, rozważa rezygnację z pracy nad klientem pocztowym Thunderbird. Nie wiadomo jeszcze, co stałoby się wówczas z porzuconym projektem.

– pisze Rafał Spaleniak w DI. Sezon ogórkowy sprawia, że nawet tak porządny portal może się zmienić na chwilę w Radio Erewań. :)

Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak “Fundacja Mozilla Corp.”. Są dwie instytucje: Mozilla Foundation, organizacja non-profit, i całkowicie jej podległa spółka Mozilla Corporation.

Po drugie, to, co zostało zaproponowane, to głównie zmiany organizacyjne, efektywnie zbliżające status Thunderbirda do pozostałych aplikacji, takich jak Camino, Sunbird/Lightning i SeaMonkey. Wystarczy odwiedzić np. CaminoBrowser.org, by przekonać się, że ogłaszanie śmierci Thunderbirda jest co najmniej przedwczesne.

Polecam zapoznać się z blogiem Scotta MacGregora, głównego programisty Tb, który chce stworzyć firmę (fundację?), zajmującą się rozwojem Thunderbirda. Taki Tb wciąż byłby budowany na wspólnym z Firefoksem Gecko, w tym samym CVSie (czy też Hg). Myślę, że to tylko dobrze, bo Mozilla Corp. za bardzo skupiła się na Firefoksie. Większa instytucjonalna niezależność (a jednocześnie pozostanie w ramach szeroko pojętej Mozilla.org) wyjdzie Thunderbirdowi tylko na dobre.

9 thoughts on “OMG! They’ve killed Thunderbird!!!1111

 1. “O możliwym wyjściu Mozilli z projektu Thunderbirda poinformował na swoim blogu Mitchell Baker – dyrektor generalny fundacji.” – pisze DI

  I jak zwykle przy okazji, zrobili z Mitchell, faceta…. :-)
  … ale to juz świecka tradycja, na polskich portalach.

 2. Może on/a powinna zmienić płeć?
  Nawiasem mówiąc tak się ostatnio zastanawiałem co w takim przypadku z peselem, czy nip się zmienia, co z wpisami w rejestrze DG… ;-)

 3. No, trzeba przyznać, że Thunderbird jest rozwijany w cieniu Firefoksa. Myślę, że powołanie oddzielnego zespołu, który zajmowałby się tylko grzmiącym ptakiem, jest dobrym pomysłem.

 4. no ale dlaczego Mozilla nie chce sypać swoją kasą na Thunderbirda? mają ważniejsze wydatki związane z Firefoksem or what? nie rozumiem tego

 5. Może dlatego, że niedługo połowa świata i tak będzie korzystała z poczty Gógiela – przez przeglądarkę? Więc sam Gógiel bez przeglądarki nic nie da, zaś takie oldskulowe rzeczy jak klient poczty robią się – no właśnie – oldskulowe…

 6. @Olgierd: z tego co pamietam to thunderbird umożliwiał odebranie wiadomości z gógli.

  @warp: Może po prostu thunderbird przynosi za małe zyski?

 7. pozostaje mi (jako autorowi wspomnianego tekstu z DI) podziekowac za wytkniecie bledow, ktore zostaly juz usuniete z artykulu.

  nie zgodze sie natomiast z Twoim glownym zarzutem, jakoby w tekscie ktos “oglaszal smierc” thunderbirda. przedstawione sa mozliwe scenariusze, co w przyszlosci moze stac sie z klientem pocztowym i o zamknieciu projektu mowy tam nie ma, wiec to juz nadinterpretacja.

  pozdrawiam

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s