Ręce opadają…

Prowadzony przez firmę odpowiedzialną za polskie witryny Microsoftu serwis “DobreProgramy.pl” przeszedł sam siebie i wszystkich innych. Najpierw typowy news, jaki co jakiś czas się pojawia: “znaleźliśmy coś, to chyba jest Firefox w nowej wersji, ściągajcie to wszyscy!!!1111!111!!!1jedenaście”.

Potem redaktor kryjący się za ksywką qbap doznaje szoku, bo ta “oficjalna jak wynika z nieoficjalnych informacji” wersja… puff, zniknęła z serwera. Gwałtu, rety, co się dzieje?!

Aktualizacja, 07.03.2008, 22:05: Po publikacji newsa plik z niewiadomych przyczyn zniknął z serwera FTP Mozilli. Z naszych informacji wynika jednak, że jest to gotowa wersja Beta 4 przeglądarki. Będziemy śledzić ten temat i jak tylko build pojawi się do pobrania, uaktualnimy linki.

Ale to, co dzieje się potem, to już odjazd totalny:

Udało nam się dotrzeć do wycofanego pliku na jednym z zagranicznych mirrorów. Jest to niestety wersja angielska, ale za to faktycznie finalna Beta 4 – świadczy o tym kilka czynników, chociażby zmieniony User-Agent. Instalator można pobrać z naszych serwerów.

Ręce po prostu opadają. Jeśli plik został wycofany, to chyba był po temu jakiś powód. Zmieniony ciąg “user-agent” (a nie sam “User Agent”, bo słowo “User Agent” to po prostu określenie programu łączącego się z serwerem WWW) NIE ŚWIADCZY o niczym.

Oczywiście, warto ściągać i testować wszystkie paczki udostępniane przez Mozillę (o ile chce się być testerem). Nie chodzi też o to, żeby o tych paczkach nie informować. Chodzi natomiast o to, by pisać prawdę – a prawda jest taka, że tamta zdjęta paczka to jeden z buildów kandydackich do statusu oficjalnego wydania, który został wycofany w ostatniej chwili.

Kiedy więc będzie beta 4? Najpewniejsze informacje na ten temat pojawią się w odpowiednim momencie w DevNews, oficjalnym blogu programistów Mozilli.

PS. To, co niektóre media szumnie ogłosiły jako “Firefox 4 alfa”, nie jest Firefoksem 4 alfa, z przyczyn wałkowanych przeze mnie miliard razy: numer wersji w rozwojowej gałęzi zostaje podniesiony po wydzieleniu gałęzi dla nowej wersji stabilnej. A same chociażby literki “pre” oznaczają, że to paczka “pre-alfa” (“przed alfą”) a nie “alfa”.

16 thoughts on “Ręce opadają…

 1. Dobrze kolego, że o tym napisałeś. Bo ja tłukę tym “znawcom” z zarówno IDG jak i z DP.pl, żeby przestali pisać te bzdury. I to zarówno drogą e-mail jak i w komentarzach. Gdy zareagowałem na witrynie pcformat.pl, news został usunięty. Niestety, na pozostałych serwisach autorzy myślą, że są mądrzejsi. I pal licho nawet w tą betę 4; jeśli ja widzę linka do pre-alfy 1 Fx 4.0 (wraz z podpisem: zachęcamy do testowania, oraz z linkiem bezpośrednim + adnotacja, że wersja ta jest bardzo stabilna, jak na alfę), to również ręce opadają…
  I tu wcale nie chodzi o to, że jestem “tym mądrzejszym” czy że chcę pouczać. Nie. Tu chodzi i to, by ludzie w końcu pewne oczywiste rzeczy zrozumieli, szczególnie gdy prowadzą szanowane serwisy.
  PS. A ostatnim cyrkiem był ten drugi cytat. Heh, widzisz, panie Marku, oni dosłownie walczą o te buildy dla userów zapominając, że są one cały czas bez problemu dostępne na serwerach. ŻENADA!
  I potem człowiek się dziwi, że na forum pojawia się mnóstwo user-agentów typu “4.0 a1pre”, których to właściciele psioczą na zerowe zmiany w wydaniu 4.0 w porównaniu z 3.0 b4 i pytają o tak śmieszne rzeczy, jak “gdzie jest ten cholerny domek?”.
  DP.pl, IDG.pl i wiele innych nadal widocznie nie wiedzą, że wersje beta programów nie nadają się dla 99,5% userów internetu.

 2. Agntx, ale ty jesteś załosny
  a do autora newsa:
  no fajnie że nawet Ty piszesz nieprawdę. Tak się składa że ściągnąłem sobie tamtą wersję, o której pisały Dobreprogramy i w informacji o wydaniu było wyraźnie napisane że jest to czwarta beta a nie żadne RC.

 3. Przem, rozumiesz co to jest ,,Release Candidate”? To wersja, która zostaje oficjalnym wydaniem *bez żadnych zmian* (o ile się nadaje), Oznacz to, że nic nie jest zmieniane, w tym również opisy wersji. Więc musi to być opis ,,finalny”.

 4. co do komentarza Przem’a:
  jak widac, nie ktorzy nawet nie potrafia zrozumiec tego co czytaja… A logiki myslenia to tez im brakuje.

 5. Nasi “redaktorzy” serwisów pokroju DP.pl do dziś nie mogą się przyzwyczaić do otwartej polityki Mozilli. Oni są święcie przekonani, że firma po prostu MUSI coś ukrywać, że trzeba jej grzebać po eftepach i szukać sensacji, bo one tam z pewnością są :) Nie ma, panowie (chłopcy?), po prostu nie ma :)

 6. Znowu “redaktorzy” szukaja taniej sensacji. Zawsze mowilem, ze polskie, wielkie serwisy, to czysta amatorszczyzna. Na gazeta.pl bledy ortograficzne, glupoty na dobreprogramy i idg.pl. I co tu czytac?

 7. Paanie, na idg nie takie rzeczy się dzieją. Czasem dla poprawienia humoru wchodzę przeczytać te wszystkie teorie spiskowe. Wyborna zabawa :)

 8. maciek, gazete to ty zostaw w spokoju bo najmniej tutaj pasuje.

  jesli masz zamiar przeprowadzac krucjate uswiadamiajaca marcoos, to chetnie pomoge ;]

 9. Pan qbap niejednokrotnie już się popisał… Zarówno na swoim “blogu”, jak i na dp.pl. Nie wiem, czy jest świadom tego, że porównywany jest do Goriona.

 10. @insanelyapplepie: Wprawdzie gazeta.pl pisze o czym innym, ale poziom profesjonalizmu jest tak samo niski. Dalem przyklad duzych portali, z ktorych kazdy to smiech na sali.

  Wracajac do dobrychprogramow – oni czesto umieszczaja wersje plikow prosto z ftp (zanim jeszcze pojawi sie oficjalny news na stronie). O ile sie nie myle – kiedys mieli z tego powodu problemy, jak wyszla nowa Opera.

  Wiecie, wszyscy chca byc pierwsi ;-)

 11. tak macius, kazdy moment i powod dobry by sie czepic tej zlej, plugawej i komunistycznej wyborczej.

  przeczytajcie komentarz Cebuli z 13:59…

 12. @insanelyapplepie: Ty juz lepiej nie siedz przed kompem – szkodzi ci.

  Dobreprogramy zawsze gonia za sensacja. Zreszta, wystarczy przejrzec archiwum wpisow na tym blogu. Z amatorszczyzna trzeba walczyc, czy jest portal o programach, czy najbardziej opiniotworczy dziennik w Polsce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s