Mozilla Hacks: Synchroniczne żądania XHR w Firefoksie 3.5

W ramach serii tłumaczeń artykułów z bloga Mozilla Hacks, przedstawiam dzisiaj tłumaczenie artykułu Synchronous XHR requests in Firefox 3.5 autorstwa Douga Turnera. Doug pracuje w Mozilli nad projektem Mobile. Oryginalny artykuł i jego tłumaczenie dostępne są na warunkach licencji Creative Commons Attribution 3.0 USA.

Synchroniczne żądania XHR w Firefoksie 3.5

Żądania XMLHttpRequest (XHR) mogą być zarówno synchroniczne, jak i asynchroniczne. Chociaż w większości przypadków korzysta się z żądań asynchronicznych, zdarza się, że możemy potrzebować żądania synchronicznego (np. w wątkach roboczych – przyp. tłum.), czyli wstrzymać dalsze wykonywanie kodu JavaScript aż do ukończenia obsługi żądania XMLHttpRequest. W Firefoksie 3 i starszych przeglądarka odpalała zdarzenia czasowe i reagowała na wprowadzanie danych podczas synchronicznego żądania XHR. W Firefoksie 3.5 i nowszych zdarzenia wprowadzania danych, takie jak ruchy myszą, oraz zdarzenia czasowe są wstrzymywane do chwili ukończenia żądania synchronicznego. Dzięki temu żądania synchroniczne są żądaniami blokującymi.

Na przykład:

function hello() {
     alert(“hello”);
}

 
setTimeout(hello, 20);
 
var req = new XMLHttpRequest();

req.open('GET', 'http://www.mozilla.org/', false);
req.send(null);

Przed Firefoksem 3.5 nie można było określić, czy funkcja „hello” wywołana zostanie przed czy po żądaniu XHR. Powodowało to różne problemy czasowe w aplikacjach WWW korzystających z synchronicznych żądań XHR.

Rozwiązaniem tego problemu jest wstrzymanie zdarzeń wprowadzania danych i zdarzeń czasowych do momentu powrotu z req.send.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zgłoszeniach błędów nr 340345 i 333198 dotyczących tego problemu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s