WebM – nowy format wideo dla HTML5

Dzisiaj Google we współpracy z Mozillą i Operą udostępniło WebM – nowy format wideo, oparty na:

Wsparcie dla nowego formatu powinno pojawić się w najnowszych conocnych kompilacjach Chromium (testowe wydania Chrome pozbawione części niebędących wolnym oprogramowaniem) i Firefoksa, a wkrótce także w oficjalnych paczkach z Google Chrome z kanału developerskiego i testowym wydaniu Opery.

Co ważne – nowy format wspierany jest także przez YouTube – wszystkie filmy o jakości 720p i lepszej wgrane od dziś na YouTube’a dostępne będą w formacie .webm i odtwarzane przez odtwarzacz oparty na HTML5.

Wśród innych organizacji popierających nowy format są także m. in.: Adobe, projekt Android, Skype, AMD, nVidia, Logitech, Texas Instruments, Freescale Semiconductor, Broadcom – mamy więc tu zarówno firmy software’owe jak i zajmujące się sprzętem. WebM jest więc (na razie potencjalnie) pozbawiony największej wady formatu Ogg Theora – braku silnego wsparcia sprzętowego, a ma wszystkie jego zalety.

Czy dni h.264 są policzone? Mam nadzieję. :-)

9 thoughts on “WebM – nowy format wideo dla HTML5

 1. Ale nie żartujesz sobie ;)? Cudowna wiadomość :). Może to popchnie całą sprawię do przodu :).

 2. Ajnsztajn, czy ja żartuję, czy nie – możesz łatwo sprawdzić pobierając podlinkowane w notce nightly Firefoksa, wchodząc na YouTube’a, przełączając na HTML 5 i włączając np. ten filmik:

  :)

 3. Testowe wydanie Opery już jest:
  http://labs.opera.com/news/2010/05/19/

  Ciekaw jestem czy połączone siły Google, Mozilli i Opery dadzą radę. Jak zaczynała się inicjatywa HTML5 byłem bardzo sceptycznie nastawiony co do sukcesu tego projektu (choć jak najbardziej popierałem założenia) i udało się! Myślę, że WebM będzie podobnie, ale jeszcze poczekamy dobrych parę lat zanim stanie się faktycznie standardem.

 4. Ech ślepy byłem – Chromium i Fx Nightly też już do pobrania. No to czas pobierać i testować :)

 5. lockoom: dwa istotne fakty, które znacznie przyspieszą rozwój popularności WebM:
  – wsparcie od producentów sprzętu
  – YouTube :)

 6. Przez doinstalowane kodeki to nie do końca to samo. Ale tyle dobrze.

  Nie “został tylko WebKit”, bo Chrome to jest WebKit. Zostały tylko niektóre warianty WebKitu – Safari, iPhoneOS i różne drobniejsze porty tegoż silnika.

 7. Chrome korzysta z forma Webkita z Chromium. Google nie dba o przepływ kodu między Chromium a Webkitem. Oczywiście ewentualna implementacja – przeniesienie obsługi WebM do Webkita będzie dość banalne, bo różnice między dwoma silnikami nie są duże. Tutaj problem nie leży od strony programistycznej ale od strony politycznej. Ciekawe czy Apple pozwoli na implementację WebM w WebKicie. Jeśli nie było by z tym problemów to nocna wersja Safari pojawiła by się w tym samym czasie co Fx i Opera.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s