Firefox 1.0.8 już wkrótce…

Z irc.mozilla.org:

[marcoos] btw. is there going to be a 1.0.8?
[marcoos] I saw a blocking-aviary1.0.8 flag being +’ed yesterday on some bugs
[bsmedberg] there will be an aviary 1.0.8

Już wkrótce czeka nas zatem Firefox 1.0.8, a może również i Thunderbird 1.0.8 – dla tych, którzy nie chcą z różnych powodów aktualizować do 1.5, ale chcą mieć poprawione błędy.

Mozilla.org wprowadza teraz politykę wydawania swoich programów z dwóch równoległych gałęzi, co znaczy, że wydania 1.5.x będą wychodzić po wydaniu wersji 2.0, do momentu upublicznienia wersji póki co określanej numerkiem “3.0”.

JavaScript 2.0

Brendan Eich na swoim blogu pisze o planach rozwoju JavaScriptu 2.0. Rzeczy, których się można było spodziewać (silne typy, “normalne” klasy), jak i użyteczne niespodzianki (np. operatory is, as, to). Ogólnie idzie to w ciekawym kierunku, ale niektórym może się nie spodobać, że najwyraźniej JavaScript 2.0 nie będzie mozillową kopią JScript.NET (czego niektórzy się spodziewali po lekturze poprzedniej propozycji JS2).

Na mozilla.org jest też (powerpointowa) prezentacja Brendana “Dziesięć lat JavaScriptu”, składająca się z kilkunastu slajdów o historii i jednego o przyszłości tego języka.

Sunbird 0.3a1 po polsku

Pierwszym oficjalnie wydanym programem z Gecko z linii 1.9 jest… Mozilla Sunbird 0.3 alpha 1, czyli program kalendarzowy.

Nie jest on jeszcze w pełni lokalizowalny (nie działa instalacja langpaków), ale trwają prace nad włączeniem Sunbirda do tego samego systemu, w jakim budowane są zlokalizowane wersje Firefoksa i Thunderbirda (czyli lokalizacja w cvs-l10n i automatyczne budowanie gotowych paczek przez Mozilla.org).

Na bazie tłumaczenia starszych wersji Sunbirda (autorstwa Kacpra Korwin-Mikkego i Bartosza Pieca) oraz naszego tłumaczenia mozilla/toolkit z trunk, przygotowałem polskie wersje dla Linuksa i Windows:

“Źródła” lokalizacji znajdziecie tutaj. Wbrew nazwie, en-US.jar zawiera polską lokalizację toolkitu dla Sunbirda, calendar.zip – pliki lokalizacyjne samego programu.

Jeśli komuś się nudzi i chce sobie to-to poskładać samodzielnie, to należy plik en-US.jar w angielskiej wersji podmienić na ten nasz, a w pliku calendar.jar podmienić katalog locale/en-US/calendar na ten z naszego pliku calendar.zip.

Przypominam: to jest wersja alfa programu Sunbird, nie należy od niej oczekiwać pełnej stabilności ani funkcjonalności. Błędy w tłumaczeniu można zgłaszać tutaj (z listy “Komponent” wybrać “Sunbird”).