Mozilla in Poland: EPIC WIN! ;-)

For the first time since the late nineties, Microsoft Internet Explorer is no longer the most popular web browser in Poland. Mozilla Firefox scores the highest marketshare percentage ever, 45.3%, leaving MSIE behind by 0,3 percentage points.

All the Gecko-based browsers amount to 45.5% of the marketshare, Opera is at 8% and growing. WebKit-based browsers like Chrome and Safari grouped with KHTML-based Konqueror are only at 0.3%.

We did it! We broke the Microsoft monopoly! Big thanks to all the people who have supported Mozilla in Poland, starting with Marcin Jagodziński, the first man to translate Mozilla into Polish, Piotr Bartecki and Marek “GmbH” Wawoczny for everything they did at MozillaPL.org, and to all of my friends at Aviary.pl. We would not be here without all your work! I also personally would like to thank the Mozilla Europe team for supporting the Polish team.

To our great community – MozillaPL.org forum members, Polish extension developers,  contributors to the alt.pl.mozilla newsgroup, and to all the Polish web developers who supported web standards and Gecko even in the days of 1% marketshare, to all of you – THANK YOU!!!

History happens!


mozillaepicwin


Po raz pierwszy od lat dziewięćdziesiątych Microsoft Internet Explorer nie jest już liderem rynku przeglądarek internetowych w Polsce. Mozilla Firefox uzyskuje najwyższy wynik w historii – 45,3%, wyprzedzając MSIE o 0,3 pkt proc.

Wszystkie przeglądarki oparte na silniku Gecko mają łącznie 45,5%, a Opera osiągnęła poziom 8% i nie przestaje rosnąć. Przeglądarki oparte na silniku WebKit, takie jak Chrome i Safari, łącznie z opartym na KHTML Konquerorze mają łącznie 0,3%.

Udało się! Przełamaliśmy monopol Microsoftu! W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali Mozillę w Polsce, zaczynając od Marcina Jagodzińskiego, który rozpoczął polską lokalizację Mozilli, przez Piotra Barteckiego i Marka “GmbH” Wawocznego (za wszystko, co zrobiliście w MozillaPL.org) po moich przyjaciół z Aviary.pl. Bez Waszego oddania nie byłoby to możliwe. Dziękuję także stowarzyszeniu Mozilla Europe za wsparcie, jakiego udziela polskiemu zespołowi.

Naszej wspaniałej społeczności – użytkownikom forum MozillaPL.org, twórcom polskich rozszerzeń, uczestnikom dyskusji na alt.pl.mozilla, a także tym wszystkim web developerom w Polsce, którzy przestrzegali standardów WWW i wspierali Gecko nawet w najbiedniejszych dniach jednoprocentowego udziału w rynku, Wam wszystkim – WIELKIE DZIĘKI!!!

Tak oto dzieje się historia. :)

PS. Na ten temat po polsku pisze dziś także Hubert.

14 thoughts on “Mozilla in Poland: EPIC WIN! ;-)

 1. @adremja, widać, że Marek z przejęcia nie zwracał uwagi na takie “szczegóły” ;)

 2. Teraz zwróciłem uwagę, ale to jest najwyraźniej błąd Gemiusa. :)

  Mam nadzieję, że błąd nie wpływa na kolejność pierwszych dwóch; jeśli tak, to byłaby niezła wtopa Gemiusa. :)

 3. Błąd Gemiusa albo próba oddzielenia Chrome – o ile się orientuje, Chrome to trochę WebKit i trochę Firefox czyli nie do końca jeden silnik ;)
  Jednak szczegółów nie znam ani się nie interesowałem jakoś bardziej czyli może to 1 silnik i po prostu błąd Gemiusa…

 4. No i zapomniałem napisać to co miałem napisać wcześniej :)
  Tak jak napisałem u siebie – miałem rację w zaginionym komentarzu do wpisu sprzed miesiąca, że potrzeba przynajmniej 2 tygodniu na zmianę ;)

 5. Chwilę wcześniej przeczytałem o tym na linux.pl. Cieszy ta wiadomość.

 6. Ja korzystam przeciętnie z 3 przeglądarek (IE, Opera, i FF). Przez długi czas korzystałem z Opery (głównie), ale ostatecznie przekonałem się do Mozilli. Dzięki wtyczkom jest ona o wiele bardziej funkcjonalna niż inne przeglądarki. Gratuluję tego osiągnięcia i pozdrawiam! ;]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s