Mozilla Hacks: Firefox, YouTube i WebM

W dzisiejszym odcinku tłumaczeń z Mozilla Hacks notka Chrisa Blizzarda, jednego z głównych „ewangelizatorów” Mozilli, na temat formatu WebM. Wprawdzie sam napisałem o tym formacie w poprzedniej notce, ale myślę, że warto posłuchać oficjalnego głosu Mozilli. Jak większość treści z MozHacks, zarówno oryginalny artykuł, jak i poniższe tłumaczenie dostępne są na warunkach licencji Creative Commons Attribution 3.0 USA.

Dzisiaj pięć ważnych rzeczy:

1. Google wyda VP8 jako open-source i bez żadnych opłat (royalty-free). VP8 to wysokiej jakości kodek, w którego posiadanie Google weszło po zakupie firmy On2. Kodek VP8 jest znacznie lepszy pod względem stosunku jakości do liczby bitów niż Theora, a sama jego jakość porównywalna jest z H.264.

2. Kodek VP8 zostanie połączony z kodekiem audio Vorbis i podzbiorem formatu kontenera Matroška w jeden nowy standard otwartego wideo dla WWW – zwany WebM. Więcej na ten temat można znaleźć na w nowej witrynie projektu: http://www.webmproject.org/.

3. Dodamy obsługę WebM do Firefoksa. Już teraz można pobrać bardzo wczesne kompilacje Firefoksa z obsługą WebM. WebM będzie również obsługiwany przez Google Chrome i Operę.

4. Wszystkie filmy na YouTube zostaną przekodowane do WebM. Dziś w tym formacie YouTube udostępnia około 1,2 miliona filmów, a w najbliższym czasie Google zajmie się przekodowaniem archiwum. Obiecują wspierać wszystko.

5. Nowy format jest wspierany przez wielu partnerów – a nie tylko Google i paru innych. Dostawcy treści – jak Brightcove – zadeklarowali wsparcie WebM jako część kompletnego rozwiązania wideo HTML5. Na liście wspierających WebM firm są producenci sprzętu, dostawcy enkoderów i innych elementów stosu technik związanych z wideo. Także Adobe będzie wspierać WebM we Flashu. Firefox, dzięki swemu udziałowi w rynku i dzięki wartościom, które za nim stoją, oraz YouTube, z największym zasięgiem wśród dostawców wideo, to najważniejsi partnerzy w tym przedsięwzięciu, ale jesteśmy tylko drobną częścią większego ekosystemu wideo.

Cieszymy się niezmiernie widząc, jak Google dołącza do nas, by wspierać Otwarte Wideo. Udostępniają technologię na warunkach spójnych z ideą Otwartego WWW i zasad licencyjnych Royalty-Free W3C. Co najważniejsze, Google zapewnia o całkowitym wsparciu pełnego stosu technologii Otwartego Wideo na największej witrynie z wideo na świecie. Ten ruch całkowicie zmienia krajobraz internetowego wideo, określając nowe podstawy, które inne witryny muszą spełniać, żeby dotrzymać kroku YouTube’owi i nowościom technicznym. Ważne też jest wsparcie ze strony przeglądarek o rosnącym udziale w rynku i popychających naprzód technologię w sieci WWW.

Mozilla zawsze chciała, by wideo na WWW rozwijało się tak szybko, jak reszta WWW. Potrzebna była więc podstawa oparta na otwartej technologii, na której można budować nowe rzeczy. Theora była dobrym pierwszym krokiem, VP8 jest znacznie lepsze. Spodziewajcie się od nas mocnego nacisku na dalsze innowacje związane z wideo. Będziemy rozwijać nowe technologie tak, jak rozwija się WWW, przesuwając się z krańców do środka, dzięki dziesiątkom małych rewolucji, które po połączeniu stają się czymś więcej niż tylko sumą elementów. VP8 to jeden z tych elementów, HTML5 to następny. Jeśli zaglądacie na ten blog (lub moje jego tłumaczenia – przyp. tłum.), zauważycie, jak pojawiają się kolejne kawałki. Sieć WWW pełna jest coraz to nowych technologii, a Firefox jest tutaj liderem. Zamierzamy w dalszym ciągu być w awangardzie rozwoju sieci WWW ponad HTML5, do następnego miejsca, w którym powinna być.

Dziś jest dzień wielkiej zmiany. Jutro będzie kolejny.

6 thoughts on “Mozilla Hacks: Firefox, YouTube i WebM

 1. Cieszy mnie ten fakt:
  – mkv to naprawdę dobry kontener z mnóstwem opcji
  – vp8 wydaje się być pod względem jakości nawet lepszy od h264 (przynajmniej na podstawie dem ze strony vp8)
  – vorbis to naprawdę dobry kodek audio

  Na zakończenie, dwa pytania:
  – W której oficjalnej wersji przewidywane jest wprowadzenie webm?
  – Czy na linuksowej wersji przeglądarki będzie możliwe ustawienie wyjścia na np. xv?

  Pozdrawiam.

 2. WebM pojawi się w następnej dużej wersji Firefoksa po 3.6.x, tj. 4.0.

  Co do wyjścia xv – nie mam niestety żadnej wiedzy na ten temat.

 3. @3ED VP8 jest gorszej jakości niż H264, dema ze strony vp8 są dosyć nieobiektywne. Teoretycznie można podrasować jeszcze sporo encoder aby dawał lepszą jakość, ale to trochę potrwa. Na plus że jest lepszy od Theory i że podobno nie będzie problemów patentowych (choć ja w to wątpie bo technicznie vp8 jest BARDZO podobny do h264).

  CO do matroski, to WebM to nie matroska. To format z którego właśnie wyrzucono większość opcji matroski bo uznano że matroska to dobry format do www (szybkie wyszukiwanie i przeskakiwanie w strumieniu), ale ma za dużo opcji których i tak nikt nie implemntował i nikt nie używał. Równocześnie w WebM nie można mieć żadnych innych kodeków oprócz VP8 do wideo i Vorbis do audio. CO jest posunięciem strategicznym aby poprostu być pewnym że coś o rozszerzeniu .webm łatwo zaimplemtnwoać, i jeśli jeden program czyta webm to inny też bez problemu.

  Linuksowa wersja oczywiście że korzysta z xv. Bez xv nie miało by to sensu i by obciążało niezwykle procesor dodatkowo.

  A co do Vorbisa się zgadzam, świetny kodek.

  Opera, Chromium, Firefox już wydały buildy testowe z działającym webm :)

  Kod źródłowy już jest publicznie dostępny do webm, vp8, patche do ffmpeg, patche do gstreamera (od Opery) i inne narzędzia do pobrania lub w drodze.

  pozdro,

 4. VP8 nie jest gorszej jakości niż h.264 w profilu baseline, a tego profilu się głównie obecnie używa w necie.

 5. “VP8 nie jest gorszej jakości niż h.264 w profilu baseline, a tego profilu się głównie obecnie używa w necie.”

  Niestety jest gorszy, ale to nie wina VP8 jako takiego, tylko encodera który nie jest jeszcze dopracowany aby używać lepszych technik adaptacyjnych oraz optymalizacji psy. Mimo wszystko te optymalizacje można wprowadzić w ciągu następnego roku i nie wymagają zmian w encoderze.

  Dziwne że On2 ma (i miała) tak niedopracowany encoder do własnego standardu kodowania skoro VP8 ma już dobre kilka lat.

  Jeśli wprowadzą wszystki optymalizacje (pytanie które z nich są opatentowane i nie można ich użyć w open-sourcowym encoderze), to powinien być porówywalny jak H264 baseline.

  Właśnie testuje w Operze WebM i śmiga na Linuksie. :) Szukanie (seek – przeskakiwanie do nie ściągniętego fragmentu filmu) działa bardzo szybko!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s